Fərdi evlərin bahalaşması ilə bağlı AÇIQLAMA – “Qiymətlər 40 faizə qədər...”
“2024-cü il ərzində fərdi yaşayış evlərinin bahalaşacağı ilə bağlı hazırda bizdə heç bir məlumat yoxdur”.
Bu sözləri Bizim.Media-ya açıqlamasında daşınmaz əmlak üzrə mütəxəssis Nüsrət İbrahimov deyib. Onun sözlərinə görə, insanların alıcılıq qabiliyyəti xeyli aşağı düşüb:
“Bu baxımdan da fərdi evlərin qiymətində artım olmayacaq”.
Müsahibimiz qeyd edib ki, bu gün Bakıətrafı ərazilərdə maklerlər tərəfindən tikildikdən sonra satışa çıxarılan fərdi evlərin qiyməti təmirə görə təyin olunur:
“Buna görə də bahalaşma ehtimalı yoxdur. Bundan başqa, 2022-2023-cü illərdə kifayət qədər bahalaşma olmuşdu. Bu il də qiymətləri artırsalar, evlərin satışı tamamilə dayanacaq”.
Hər ilin sonunda növbəti ilin proqnozlaşdırmasının aparıldığını deyən ekspert, bütün hesabatların ümumi daşınmaz əmlak və mənzil bazarı ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb:
“Cari ildə daşınmaz əmlak bazarındakı artımın 40 faiz ətrafında olacağı gözlənilir. Bu da özünü təkrar mənzil bazarında göstərəcək. İlkin mənzil bazarında ötən il kəskin bahalaşma olduğu üçün cari ildə heç bir artım gözlənilmir”.