Azərbaycanda dollar satışında rekord - SƏBƏB AÇIQLANDI
Bu ay Azərbaycanda rekord məbləğdə dollar satılıb.
Bunu iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib. O bildirib ki, dekabrın hələ bitməməsinə baxmayaraq yalnız Mərkəzi Bankın hərracları vasitəsi ilə geridə qalan günlərdə 603,8 milyon dollar satılıb:
"Digər aylar üzrə rəqəmlər belədir: noyabr ayı - 234,7 milyon dollar; oktyabr - 202,6 milyon dollar; sentyabr -164,5 milyon dollar; avqust- 93,9 milyon dollar; iyul- 272,7 milyon dollar; iyun - 78,9 milyon dollar; may - 277,2 milyon dollar; aprel - 286 milyon dollar; mart -383,9 milyon dollar; fevral- 356,6 milyon dollar və yanvar - 188,5 milyon dollar. 2023-cü ilin geridə qalan dövründə isə Mərkəzi Bankın hərraclarında bütövlükdə 3 milyard 143 milyon dollarlıq sifariş yaranıb".
Millət vəkilinin sözlərinə görə, mövsümü və digər səbəblərdən bir sıra aylar, xüsusən də dekabr ayında dollara tələbin artması müşahidə edilməkdədir: "Azərbaycan idxalının artması da dollara tələb formalaşdırmaqdadır. Bu ilin ilk 10 ayında 14 milyard 174 milyon dollarlıq idxal qeydə alınıb. Deməli, idxaldakı artımlar da dollar alışını artırır".
"Deməli, Azərbaycan üzən məzənnə rejiminə keçməsə də, dollara tələbin artması müşahidə olunmaqdadır. Məhz bu səbəbdən Mərkəzi Bank gələn il intervensiyanı istisna etmir", - deyə V. Bayramov əlavə edib.