Avtomobil sahibləri üçün əla fürsət - Əldən verməyin!
Tarix:18-03-2024, 12:16
Avtoqəzalar və digər hadisələr zamanı şəxsin avtomobilindən çox, qarşı tərəfə dəymiş ziyan qarşılanır. Bu icbari avtomobil sığortasının tələbi ilə bağlıdır. Bir çox hallarda avtomobil sahibləri bu vəziyyətdən şikayət edirlər.
Belə qəzalar zamanı dəymiş zərərin tam və dolğun şəkildə qarşılanması üçün kasko sığortasından istifadə etmək lazımdır. Azərbaycanda isə bir çox vətəndaşlar bu sığorta növünün imkanlarından xəbərsizdir.
Mövzu ilə bağlı Yenisabah.az-a danışan sığorta məsələləri üzrə ekspert İlkin İbrahimov icbari və kasko sığortası arasında başlıca fərqlərə aydınlıq gətirib:
“Kasko və icbari avtonəqliyyat sığortası arasındakı ən əsas fərq birincinin könüllü olmasıdır. Amma avtonəqliyyat vasitələrinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası isə bizim avtomobili yox, qəza və ya hər hansı bir hadisə zamanı zərər vurduğumuz qarşı tərəfə 5000 manata kimi ödənişlə bağlı məsuliyyəti nəzərdə tutur. Ən əsas fərq odur ki, kasko, yəni könüllü sığorta şəxsin özünün iradəsi ilə tərəflər arasında bağlanan müqavilə əsasında baş verir”.
Ekspert bir çox əsas sığorta şirkətinin kasko sığortası xidmətinə maraqlı olmadığını da diqqətə çatdırıb:
“Burada qeyd olunduğu kimi, avtomobil sahibləri könüllü sığortanı ona görə etdirməlidirlər ki, şəxsin öz maşınına dəymiş zərəri aradan qaldırmaq üçün təklif edilən risklər qarşılansın. Hazırki dövrdə ölkəmizdə avto-kasko müqaviləsinə daha az maraq göstərilir. Bunun səbəbi odur ki, hazırda böyük sığorta şirkətləri daha çox avto-icbarinin və qeyri-həyat sığorta növlərinin üzərində qurulub. Bu şirkətlər könüllü kasko sığorta məhsulunu müştərilərə təqdim etməyə daha az maraqlıdır”.