Sərhədlərin bağlı saxlanmasında İran nüansı... - AÇIQLAMA
Son 15 ildə Rusiyada, ən azı, 3 böyük böhran olub. 2008-2009-cu illərdə rubl dəyər itirdi, iqtisadi aktivlik azaldı, gəlirlər düşdü, 2014-2015-ci illərdə kəskin böhran dalğası oldu, 2022-ci ildə sanksiyalar, müharibə, ölüm-itim təhlükəsi başladı. Lakin hər 3 böyük böhran dalğasında Rusiyadan Azərbaycana soydaşlarımızın geri köç dalğası baş vermədi, Qazaxstana, Orta Asiyaya, Ukraynaya (2008-2022 arası), Belarusa köçdülər, amma məmləkətə dönmədilər.
"Bunu iqtisadçı ekspert Natiq Cəfərli deyib. O bildirib ki, geri köçün olmamasının quru sərhədlərin bağlı olması ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. 2008-2020-ci illər arası sərhədlər açıq idi, lakin köç olmadı:
"İndi bəzi söhbətlər gəzir ki, bölgəmizdə böyük müharibə olarsa və İran ciddi zərbələr alarsa, cənubdan böyük köç dalğası ola bilər. Quru sərhədləri məhz ona görə bağlı saxlayıblar - yenə məntiqsiz yanaşmadır. Müharibədən qaçanlara istənilən ölkə sərhədlərini açmalıdır. BMT qərarları, beynəlxalq hüquq var. Necə təsəvvür etmək olar ki, İrandan qaçanlara, Azərbaycan “pandemiyadır, karantin rejimidir, ona görə sərhəd bağlıdır” desin. Gələnlər cənublu qardaşlarımız, soydaşlarımız olsa, qapılar açılmalıdır".
Natiq Cəfərli qeyd etdiklərinə əsasən "sərhəd ona görə bağlıdır ki, Rusiyadan müharibədən qaçanlar gəlməsin, İran vurulsa, insan axınının qarşısı alınsın” tezisini inandırıcı və məntiqli görmədiyini bildirib.