Tibbi maska taxmaq yenidən məcburi ola bilər? - AÇIQLAMA
Son günlər əhali arasında virusa yoluxmaların sayı artıb. Qrip, halsızlıq, əzələ ağrısı... Vətəndaşlar arasında müşahidə olunan bənzər simptom karantin məsələsini yenidən gündəmə gətirib. Tibbi maska taxmağın məcburiləşdirilməsi əsas müzakirə mövzusudur.
Bu barədə Pravda.az-ın suallarını cavablandıran tibb elmləri doktoru, professor Adil Qeybulla deyib ki, pandemiya xaric, əvvəlki bütün illərdə qış fəslində virus infeksiyalarının fəallaşması qeydə alınıb:
“Bu, indi də davam edir. Ən başlıcası, nəzərə alsaq ki, koronavirus pandemiyası bitsə də, virusun Omikron ştammı, mutasiya variantları ayrı-ayrı yerlərdə epidemiya yaratmaqda davam edir. Bunun özü bir epizoddur. Ayrı-ayrı ölkələrdə identifikasiya olunan mutasiya ştammları haqqında tez-tez eşidirik. Bundan başqa, qrip, rinoviruslar, adenoviruslar həmişəki kimi fəallaşır. Koronavirusun soyuqdəymə törədən 4 forması var, hər il peyda olur. Bunların da yayılması mümkündür. Bir sözlə, qış fəslində infeskiyaların bu cür fəallaşması, yayılması, soyuqdəymə hallarının artması həmişə qeyd olunur. Bu gün koronavirus hələ tamamilə yoxa çıxmayıb, gələcəkdə qripin də pandemiyası gözlənilir. Əlbəttə, bunu nəzərə alaraq, karantin qaydalarına riayət edilməlidir. Karantin qaydaları şəxsi gigyena qaydalarından təcridə qədər bütün prosedurları əhatə edir. Biz bunu pandemiya dövründən bilirik. Təbii ki, əməl etməliyik”.