“Ağ çiçəyim”in ətrafındakı obyektlərə dəyən zərəri kim ödəməlidir? - AÇIQLAMA
Dünən Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Azadlıq prospektində yerləşən “Ağ çiçəyim” mağazasında yanğın baş verib.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin məlumatına görə, yanğın nəticəsində gül mağazasının yaxınlığındakı ümumi sahəsi 50 kv.m. olan geyim mağazası, ümumi sahəsi 240 kv.m. olan ikimərtəbəli restoranın damına çəkilmiş 30 kv.m. tent və bitişik içərisində su qızdırıcısı quraşdırılmış 5 kv.m. sahədə dolab və 2 ədəd ötürücü qüllə yanıb.
Bəs həmin obyektlərə dəymiş ziyan necə ödənilməlidir?
Sığorta sahəsi üzrə ekspert İlkin İbrahimov “Ölkə.Az”a açıqlamasında bildirdi ki, həmin obyektin sənədi varsa, bu zaman 2 növ sığorta məhsulu mövcud olmalıdır:
“Bunlardan biri daşınmaz əmlakın icbari sığortasıdır. Əgər həmin obyektdə yanğın baş verərsə, sığorta şirkəti həmin obyekt üçün sığorta kompensasiyasını ödəməlidir”.
Ekspertin sözlərinə görə, digər sığorta növü isə daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin icbari sığortasıdır:
“Bu da üçüncü şəxslərə dəyən ziyanı ödəyən icbari avtosığortaya bənzəyir. Əgər həmin obyektin sahibi sahibkardırsa və sənədi varsa, daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin icbari sığortası ilə məcburi olaraq sığorta edilməlidir. Bu zaman digər obyektlərə dəymiş zərər məhz həmin sığorta şirkəti tərəfindən kompensasiya edilir”.
“Sözügedən sığortaların edilməsinə Fövqəladə Hallar Nazirliyi nəzarət edir”, - deyə İ. İbrahimov əlavə edib.