Tikinti materilları bazarı çökür: kəskin ucuzlaşacaq
Ötən ilin oktyabrında qüvvəyə minən qərarla çıxarışı olmayan torpaqların üzərinə tikilən fərdi yaşayış evlərinə kommunikasiya xətləri çəkilmir.
Bu isə yay aylarında aktivləşən tikinti materialları bazarına təsirsiz ötüşməyib.
Əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev “Ölkə.Az”a açıqlamasında bildirdi ki, bu səbəbdən tikintilərin sayı ciddi şəkildə azalıb və tikinti materiallarının satışı bazarı çökmək üzrədir:
“Bakı şəhəri və Abşeron rayonunda 100 minlərlə çıxarış ala bilməyən fərdi həyət evləri və torpaq sahələri var. Çıxarışlarının olmaması səbəbindən həmin torpaq sahələri üzərində tikiləcək fərdi yaşayış evlərinə kommunikasiya xətləri çəkilməyəcək. Bu da əmlak bazarına mənfi təsir göstərməklə bərabər, tikinti materialları mağazalarının müştərilərini azaldıb”.
Ekspert deyir ki, adətən may ayından avqusta qədər torpaq sahələri və fərdi həyət evlərinə tələb olurdu: “Çünki isti aylarda tikinti işləri daha sürətli gedir. Artıq tikintilərin həcmi azaldığı üçün tikinti materiallarına tələbat da azalıb. Bu da bəzi tikinti materiallarının qiymətində enmələrə səbəb olub. Ucuzlaşma daha çox tikintidə ağır işlərdə istifadə olunan tikinti materiallarında müşahidə olunur və bu ucuzlaşmalar müxtəlif faiz dərəcələrindədir”.
“Qiymət enmələri hələ ki kütləvi deyil. Çünki tikinti mövsümü yeni başlayıb. Lakin proses iyul-avqust aylarına qədər davam edərsə, tikinti materialları bazarında kəskin qiymət enmələri olacaq”, - deyə E. Fərzəliyev əlavə edib.