Ədalət Hacıyev: Qürur mənbəyimiz
Azərbaycan mədəniyyətinin parlaq simalarından biri, Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Ədalət Hacıyev uzun illərdir ki, səhnə sənətinin və incəsənətin inkişafına, milli və klassik dəyərlərin qorunub saxlanmasına misilsiz töhfələr verir. O, sadəcə bir idarəçi deyil, əsl sənət aşığı, teatrın ruhunu duyan və onu yaşadan ziyalıdır.
Ədalət Hacıyev teatr rəhbəri kimi fəaliyyətində təkcə inzibati idarəetmə ilə kifayətlənməyib. Onun fəaliyyəti teatrın yaradıcı mühitinin zənginləşdirilməsi, tamaşaçılarla daha sıx ünsiyyət qurulması və gənc nəsil sənətçilərin yetişdirilməsi istiqamətində ciddi nəticələr verib. Onun rəhbərliyi dövründə teatrın repertuarında klassik rus və dünya dramaturgiyasının seçkin nümunələri ilə yanaşı, Azərbaycan yazıçılarının əsərlərinə də geniş yer verilib. Bu, milli və beynəlxalq teatr mühitində ölkəmizin imicinin formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
Ədalət müəllimin bir xüsusiyyəti də onun sənətkar ruhlu yanaşmasıdır. O, hər bir tamaşaya sadəcə bir iş kimi deyil, bir sənət əsəri, bir mədəni hadisə kimi yanaşır. Teatrın bədii rəhbərləri, rejissorları və aktyor kollektivi ilə qarşılıqlı inam və əməkdaşlıq şəraitində işləməsi, teatrın inkişafına və kollektivin peşəkar yüksəlişinə əhəmiyyətli təsir göstərmişdir.
Ədalət Hacıyev eyni zamanda ictimai fəaliyyətlə də məşğuldur. O, müxtəlif mədəni tədbirlərdə, festivallarda, elmi konfrans və ictimai müzakirələrdə aktiv iştirak edir, mədəniyyətin təbliği və inkişafı istiqamətində fikir və təklifləri ilə çıxış edir. Onun səmərəli fəaliyyəti dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib və ona “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adı verilib.
Ədalət müəllimin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrı bu gün ölkənin teatr həyatında aparıcı mövqelərdən birini tutur. Burada yalnız səhnə tamaşaları deyil, həm də maarifləndirici layihələr, ustad dərsləri, gənclərlə görüşlər keçirilir ki, bu da teatrın cəmiyyətlə olan əlaqələrini gücləndirir.
Ədalət Hacıyev kimi ziyalıların varlığı, mədəniyyətə, sənətə belə ürəklə və vicdanla yanaşmaları cəmiyyətimiz üçün mühüm örnəkdir. Onun fəaliyyəti bir daha sübut edir ki, əsl sənət rəhbəri olmaq üçün təkcə idarəçilik bacarığı deyil, eyni zamanda sənətə sevgi, xalqa bağlılıq və yüksək mənəviyyat da zəruridir.