Yeni qanunun təsirləri: qiymətlər enə bilər - AÇIQLAMA
Rəqabət Məcəlləsinin təsdiq edilməsi, qüvvəyə minməsi və bununla bağlı hüquqi tənzimləmə haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununu təsdiqləndi. Qanun iyulun 1-dən qüvvəyə minəcək.
Bəs yeni qanunun qüvvəyə minməsinin bazara hansı təsirləri gözlənilir?
İqtisadçı ekspert Xalid Kərimli açıqlamasında bildirdi ki, əsas məqam rəqabət orqanının işini necə görəcəyidir:
“Qanunda rəqabət orqanının adı çəkilir. Bu orqanın isə yenidən təşkil olunacağı gözlənilir. Bazara təsir isə rəqabət orqanının işini nə qədər şəffaf, ədalətli təşkil edəcəyindən, cəmiyyət tərəfindən nə qədər obyektiv qəbul ediləcəyindən asılı olacaq. Təəssüf ki, kifayət qədər yaxşı qanunlar olsa da, çox zaman istədiyimiz nəticələrə nail ola bilmirik. Çünki həm cəmiyyət, həm də institusional qurumlar məsələni tənzimləməyə hazır olmur”.
Ekspert deyir ki, indiki məqamda məcəllənin qəbulu olduqca yaxşı haldır. Belə ki, məcəllə 20 il aparılan müzakirlərdən sonra qəbul edilib.
X. Kərimli haqsız rəqabətin aradan qalxacağına güman etmir: “Çünki buna qədər də haqsız rəqabət haqqında qanun və bununla məşğul olan qurum vardı”.
Qiymətlərə təsirinə gəlincə isə ekspert deyir ki, bu, rəqabət qurumunun bazarda tənzimləmə gücündən, etibarından, qanunu necə tətbiq etməsindən asılı olacaq: “Sadalananların ən yaxşı tətbiqi halında da qiymətlərə təsir qısa müddətdə gözlənilmir. Qanunun qəbulundan sonra nəzarət mexanizmlərinin formalaşmasına ehtiyac var. Həmçinin sahibkaklarda monopolistlərin onları məhv etməyəcəyi fikiri formalaşmalıdır. Bu halda onlar bazara daxil ola və rəqabəti artıra bilərlər. Bunun sayəsində qiymətlər enə bilər. Lakin bu, qısamüddətli deyil, ortamüddətli dövrdə təsirini göstərə bilər”.
“Qanunun qəbulundan çox, onun necə tətbiq edilməsi əhəmiyyətli olacaq”, - deyə X. Kərimli əlavə edib.