Tramvaylarla bağlı yenilik: hansı ölkədən alınacaq? - AÇIQLAMA
Rusiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov “İzvestiya”ya müsahibəsində Bakını tramvaylarla təmin etməyə hazır olduqlarını bildirib:
“Bakının inkişafı üzrə baş planda tramvaylardan istifadə nəzərdə tutulduğundan elektrik avtobusları və tramvaylarla bağlı başqa layihələr də var”, - deyə M. Yevdokimov qeyd edib.
Baş planda nəzərdə tutulan tramvay xətləri üçün tramvayların hansı ölkədən alınacağı da sual doğuran məsələdir.
“İnsan yönümlü şəhərlər” səhifəsinin rəhbəri Anar Əliyev “Ölkə.Az”a açıqlamasında bildirdi ki, Rusiyanın sanksiya altında olması bəzi çətinliklər yaradır:
“Bu günə qədər “Bakı Metropoliteni”nin bütün qatarları Rusiyanın "Metrovaqonmaş" zavoddundan gəlir. Prinsipcə, pis vaqonlar sayılmır. Sadəcə Rusiya özü indi sanksiya altına düşüb və bəzi ehtiyat hissələrini xaricdən idxal edə bilmir. Moskvanın özündə müasir görünüşlü tramvaylar hərəkət edir”.
Ekspert deyir ki, Azərbaycana yaxın ölkələr arasında Türkiyə və Polşada da tramvay istehsalı var: “Bizi qatarlarla təmin edən İsveçrənin “Stadler” şirkətinə də müraciət edə bilərik”.