Parisin Ermənistanı qorumağa gücü yoxdu – Zaxarova Fransanı ələ saldı
Fransanın Ermənistanın təhlükəsizliyini təmin etməyə hazır və ya qadir olduğuna inanmaq sadəlövhlükdür.
Bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova Ermənistan və Fransa arasında hərbi əməkdaşlıq məsələsini şərh edərkən deyib.
“Mən artıq Paris və İrəvan arasında əlaqələri şərh etmişəm. Mən bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, xarici tərəfdaşların və milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi parametrlərinin seçilməsi, hər bir ölkə üçün suveren məsələdir və bu halda siz Ermənistandan danışırsınız. Əlbəttə. Bunu bir daha təsdiq edirik.
Sadəcə, belə görünür ki, İrəvanda Fransaya üz tutaraq, onunla hərbi-texniki əməkdaşlığı artıraraq, sadəcə olaraq, havadar adlandırılan fransızların nə əsl niyyətlərini, nə də regionda hərbi mövcudluğunu genişləndirmək risklərini dərk edirlər. Fransanın Ermənistanın təhlükəsizliyini təmin etməyə hazır və ya qadir olduğuna inanmaq sadəlövhlükdür”, - Zaxarova qeyd edib.
Zaxarovanın fikrincə, Fransanın belə imkanları olsaydı, ondan sözün əsl mənasında müqavilə öhdəlikləri olub və buna görə pul aldığı üçün bunu etməyə borclu olduğu ölkələrdə istifadə edərdi.
“Bura Afrika qitəsidir. Fransanın bu ölkələrdəki missiyaları acınacaqlı şəkildə uğursuz oldu.
Sadəcə həmin ölkələri ən kritik anda tərk etdi”, - Zaxarova bildirib.