Parisin əsas məqsədi İrəvan-Bakı sülhünə mane olmaqdır - Kreml
Parisin sözdə sülhməramlı və ya onların dediyi kimi vasitəçilik səylərinin hansı uğursuzluqlarla nəticələndiyini unutmaq olmaz.
Bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova deyib.
“Yanlış həmrəylik təminatları, sülh haqqında sözlər, təəssüf ki, Fransanın hazırkı hakimiyyəti Ermənistanın maraqlarını rəhbər tutmur. Bu, göz qabağındadır və heç bir halda erməni xalqının maraqlarını güdmür. Onlar yaralı geosiyasi ambisiyalarını, anti-Rusiya mövqelərini rəhbər tuturlar və Ermənistanın və bütün Cənubi Qafqazın gələcəyi Paris üçün sadəcə bir alət, alver predmetidir. Hibrid müharibəsi fonunda öz nüfuzunu qoruyub saxlamaqdır", - o əlavə edib.
Zaxarova onu da əlavə edib ki, Fransanın hazırda əsas məqsədi region dövlətlərini izləmək və ölkələr arasında sülh sazişinin reallşamasına imkan verməmək cəhdidir. "Bu aydındır. Bunu heç kim gizlətmir. Əgər əsl məqsəd sülh və təhlükəsizlik olsaydı, o zaman Fransa 2021-ci ildən Rusiyanın vasitəçiliyi ilə Ermənistan və Azərbaycan arasında əldə edilmiş razılaşmaların həyata keçirilməsi üçün hər şeyi edərdi. Amma onlar əksinə getdilər”, - o qeyd edib.