Şok iddia: 15 ildən sonra insanların orta ömrü 120-130 il olacaq
Müasir dünyada qarşılaşdığımız ən böyük problemlərdən biri istifadə etdiyimiz enerjinin bizi öldürməsidir.
Bu fikri məşhur futuroloq, yeni bankçılıq konsepsiyasının və bir sıra bestsellerlərin müəllifi Brett King səsləndirib.
“Hər il 10 milyon insan qalıq yanacaqların yaratdığı havanın çirklənməsindən ölür. Nə üçün mühəndis həlləri ilə bu vəziyyətdən çıxmayaq? Niyə biz karbohidrogen enerji bazarının uğurunun ildə 10 milyon insanın həyatına başa gəlməsini qəbul edirik? Niyə biz daha təmiz enerji sistemlərinə sərmayə qoymuruq?”, -  King qeyd edib.
Süni intellektin səhiyyə sektoruna tətbiqinin nəticələrinə toxunan King deyib ki, bir neçə ildən sonra sünu intellektin istifadəsi ilə uzunömürlülük ümumi məqsədə çevriləcək: "Gen terapiyasının köməyi ilə genləri redaktə etmək, xəstəlikləri DNT-dən çıxarmaq mümkün olacaq. Bu, səhiyyə ilə bağlı düşüncələrimizi kökündən dəyişəcək.
Ağıllı səhiyyə sizə daha uzun və daha sağlam yaşamağa imkan verəcək pulsuz süni intellektlə işləyən səhiyyə xidmətinə gətirib çıxaracaq. Ola bilsin ki, 10-15 ildən sonra orta ömrümüz 120-130 il olacaq. 120 il yaşasanız, təhsilə daha nə qədər vaxt sərf edəcəksiniz? 40 yaşına kimi oxuya bilərsən. Ya da gələcəkdə biz fərqli olacağıq, bəlkə də bütün həyatımız boyu öyrənəcəyik”, - deyə Kinq vurğulayıb.