Paşinyan: Bəzi gizli razılaşmalar hesablanıb
Bizim Rusiya ilə birbaşa sərhədimiz yoxdur, lakin Rusiya Federasiyası Cənubi Qafqaz regionunda çox əhəmiyyətli və ciddi aktordur.
Bunu Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Britaniya mətbuatına müsahibəsində deyib.
“Biz heç vaxt Qərbdən uzaq olmamışıq. 2018-ci il inqilabından əvvəl Ermənistan və Aİ arasında Hərtərəfli və Genişləndirilmiş Tərəfdaşlıq Sazişi imzalanmışdı və bu sazişin həyata keçirilməsi məsuliyyəti bizim hökumətin üzərinə düşürdü. Demokratiya sahəsində əldə etdiyimiz nailiyyətlər əlaqələrimizin dinamik inkişafı üçün obyektiv şərait yaradıb və yaradır.
2018-ci il inqilabından sonra biz bəyan etdik ki, bizim üçün demokratiya bir strategiyadır.
Biz beynəlxalq əlaqələri şaxələndiririk, lakin tək deyilik. Bu gün dünyada elə bir oyunçu yoxdur ki, beynəlxalq əlaqələrini şaxələndirməsin.
Ermənistan Aİ-nin mümkün hesab etdiyi qədər Aİ-yə yaxın olmağa hazırdır. İndi biz bu yolla gedirik. Bunu açıq şəkildə qeyd etmək çox vacibdir, çünki biz və Avropa İttifaqı, xüsusən aprelin 5-də Brüsseldə keçirilən üçtərəfli görüşdən sonra bəzi “gizli razılaşmalar”la hesablanıb.
Şəffaflıq bizim üçün çox vacibdir və biz gündəliyi və nəticələri şəffaf şəkildə dərc etmişik”.