ABŞ Ermənistan ordusundakı ölümlərdən narahatdır
ABŞ Dövlət departamenti  Ermənistan ordusunda qeyri-döyüş şəraitində  baş verən ölümlərdən və hüquq-mühafizə orqanlarının bu ölümlərlə bağlı etibarlı araşdırma aparmamasından narahatlığını bildirib.
Bu barədə ABŞ Dövlət Departamentinin “İnsan Haqları Təcrübələri üzrə 2023 Ölkə Hesabatları: Ermənistan” adlı illik hesabatında deyilir.
“Vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının və qurbanların ailələrinin fikrincə, araşdırmaların əvvəlində bir çox qeyri-döyüş şəraitində ölümlərinin intihar kimi etiketlənməsi praktikası sui-istifadə hallarının üzə çıxarılması araşdırılma ehtimalını azaldır. İnsan hüquqları hüquqşünaslarının fikrincə, hərbi ölümlərin araşdırılmasına ən böyük maneə həm hərbi komandanlıq, həm də iş üzrə işləyən xüsusi istintaq orqanı tərəfindən əsas sübutların məhv edilməsi və ya qorunmaması olub. İnsan haqları ilə məşğul olan QHT-lərin fikrincə, hökumətin istər döyüş, istərsə də qeyri-döyüş şəraitində hərbi ölümlər barədə hesabatında şəffaflığın olmaması, bu sahədə rəsmi məlumatlara ictimaiyyətin inamsızlığına səbəb olub”, - ABŞ Dövlət Departamentinin hesabatında qeyd olunur.