Avropa İttifaqı 6 istiqamətdə Rusiyaya qarşı sanksiyalar hazırlayır: Detallar açıqlandı
Avropa İttifaqının Rusiyaya qarşı 14-cü sanksiya paketi 6 istiqaməti əhatə edir.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə mənbələrə istinadən Bloomberg Agentliyi məlumat yayıb.
Agentliyin məlumatına görə, Avropa İttifaqı 14-cü sanksiyalar paketində öz ölkələrinə SWIFT-i əvəz edən Rusiya Bankının Maliyyə Mesajlarının Ötürülməsi Sistemindən (SPFS) istifadə etməyi qadağan etmək niyyətindədir. Agentlik qeyd edib ki, 2024-cü ilin yanvarına olan məlumata görə, bu sistem artıq Ermənistan, Belarus, Qazaxıstan və Tacikistan da daxil olmaqla 20 ölkədə fəaliyyət göstərir və bu, Aİ-nin sanksiyalarına baxmayaraq, Rusiyaya bank əməliyyatlarını fasiləsiz həyata keçirməyə imkan verir.
Avropa İttifaqı dörd rus mediasının Aİ-də yayımını, həmçinin Avropa partiyalarına və ictimai təşkilatlarına Rusiya ilə bağlı “hər cür maliyyə vəsaiti almağı” qadağan etmək niyyətindədir.
Aİ həmçinin “Rusiyadan helium, manqan filizi və nadir torpaq elementlərinin idxalına” qadağa tətbiq etməyi düşünür.
Bundan əlavə, Çin, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Türkiyədən olan onlarla şirkətin, eləcə də fiziki şəxslərin “qara siyahıya” salınması gözlənilir.
Agentlik qeyd edib ki, Avropa İttifaqı Rusiyanın sanksiyalar blokadasını yarmaq səylərində iştirak edən 11 Rusiya gəmisinin öz limanlarına çıxışını qadağan etməyə hazırlaşır. Agentlik həmçinin qeyd edir ki, Aİ Rusiya maye qazının Aİ limanları vasitəsilə təkrar ixracına və üçüncü ölkələrə tədarük üçün daşınması əməliyyatlarına qadağa qoyulması imkanlarını nəzərdən keçirir.