ABŞ iyunda neft hasilatını artıracaq: Qiymətlər ucuzlaşacaqmı?
Tarix:14-05-2024, 10:05
2024-cü ilin iyun ayında ABŞ-da neft hasilatı may ayı ilə müqayisədə sutkada 17 min barel artacaq.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Energetika Nazirliyinin Enerji İnformasiya Administrasiyası (EIA) məlumat yayıb.
Məlumata görə, hasilat maydakı sutkada 9,836 milyon bareldən 9,853 milyon barelə çatacaq.
May ayında faktiki şist neft hasilatı nazirliyin əvvəlki proqnozda gözlədiyi səviyyədən aşağı olub və sutkada 9,863 milyon barelə qarşı 9,836 milyon barel təşkil edib.
Nazirlik neft hasilatının cəmləşdiyi yeddi neftli rayondan üçündə hasilatın artmasını gözləyir. Ən böyük artım Perm hövzəsində proqnozlaşdırılır ki, burada iyunda orta gündəlik şist neft hasilatı sutkada 18 min barel artaraq 6,187 milyon barel təşkil etməlidir.
Qeyd edək ki, Yaxın Şərqdə böhranlı vəziyyətin aradan qalxması neft bazarında qiymətlərin 82-83 dollara qədər düşməsinə səbəb olub. Analitik mərkəzlərdə tələbin ciddi artımı olmasa, qiymətlərin 75 dollara qədər ucuzlaşacağı proqnozlaşdırılır. Bu şəraitdə ABŞ-da hasilatın artması qiymətlərin enməsini sürətləndirə bilər.