Rusiyalı deputat: “Ermənistan Aİ-yə qəbul edilməyəcək”
Tarix:15-05-2024, 09:04
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Aleksey Qovırin NEWS.ru ilə söhbətində Ermənistanın Avropa İttifaqına qəbul ediləcəyinə şübhə ilə yanaşıb.
Deputat əmindir ki, hipotetik olaraq Aİ-yə daxil olmaq ölkə iqtisadiyyatına heç bir təsir göstərməyəcək.
O əlavə edib ki, Rusiya birbaşa və ya gizli şəkildə Ermənistana qarşı sanksiyalar tətbiq edə bilər.
“Ermənistan Aİ-yə qəbul edilməyəcək. Əgər bu mövzuda spekulyasiya etsək, o zaman Aİ-yə daxil olmağın özü belə, heç bir fayda verməyəcək. Əgər buna görə Rusiya birbaşa və ya gizli şəkildə Ermənistana sanksiyalar tətbiq etsə, İrəvan zərbə alacaq. Bundan əlavə, xəritəyə baxsanız, hətta coğrafi baxımdan Ermənistan Avropa deyil”, - Qovırin izah edib.
O hesab edir ki, Ermənistan Avropa İttifaqına uyğun olan heç nə təklif edə bilməz. Qovırinin sözlərinə görə, Aİ nümayəndələri İrəvana sadəcə olaraq “bir gün arzu edilən statusu almaq üçün nəyi yenidən düzəltmək, dəyişdirmək və islahat etmək lazım olduğuna dair ətraflı göstərişlər verəcəklər”. O aydınlaşdırıb ki, bu tövsiyələri tam şəkildə həyata keçirmək demək olar ki, mümkün deyil.
“Beləliklə, Ermənistanın maksimum qazancı əbədi gözləyən ölkə statusudur”, - deyə Qovırin yekunlaşdırıb.
Xatırladaq ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bundan əvvəl ölkənin 2024-cü ildə Avropa Birliyinə üzv olmasını arzuladığını bildirib.