Dünyanın sonu gələndə yalnız bu 5 ölkə salamat qalacaq
Ehtimal edilən qiyamət ssenarisinə görə, dünyanın sonu gəldiyi zaman salamat qalacaq ölkələrin adı açıqlanıb.
Xarici KİV xəbər verir ki, araşdırmaya görə, əhali artımı, qlobal istiləşmə və iqtisadi ziyan nəticəsində qiyamət  baş verərsə, yalnız 5 ölkənin dağılmama ehtimalının olduğu bildirilir.
Alimlər dünyanın qlobal çöküşü zamanı sığınacaq üçün ən təhlükəsiz ölkələri aşağıdakı kimi sadalayıb.
Bu ölkələrə Yeni Zelandiya, İslandiya, İngiltərə, İrlandiya və Avstraliyanın Tasmaniya əyaləti daxildir.
Yeni Zelandiya bu siyahıda birinci yeri tutur, çünki onun geotermal və hidroelektrik enerjisi, bol kənd təsərrüfatı torpaqları və aşağı əhali sıxlığı var.
Tədqiqatçıların fikrincə, mürəkkəb şəbəkələşmiş enerjiyə əsaslanan qlobal iqtisadiyyatın vurduğu ekoloji ziyana görə bəşər sivilizasiyası “təhlükəli vəziyyətdə”dir.
Mütəxəssislər, şiddətli maliyyə böhranının, qlobal istiləşmənin təsirlərinin, təbiətin məhv edilməsinin, koronavirusdan daha pis bir pandemiyanın və ya bunların birləşməsinin qlobal böhranla nəticələnə biləcəyini söyləyir.
“Sustainability” jurnalında dərc olunan araşdırmada milyarderlərin qiyamətə hazırlıq məqsədilə Yeni Zelandiyada sığınacaq üçün torpaq aldıqları bildirilib.
İngiltərənin Anglia Ruskin Universitetinin Qlobal Davamlılıq İnstitutundan prof. Dr. Aled Cons İngiltərənin mümkün fəlakətə qarşı güclü olmasına çox təəccübləndiklərini deyib:
"Ölkədə sıx əhali yaşayır. Hazırda öz qidasının yalnız 50%-ni istehsal edir. Ancaq şoklara tab gətirmək potensialı var”.
Professor son illərdə kütləvi qlobal ərzaq itkiləri, maliyyə böhranı və pandemiyanın ardıcıl meydana gəldiyini xatırladıb. O deyib ki, bunların hamısı eyni vaxtda baş vermədiyi üçün dünyanın bəxti gətirib:
"Amma bunların hamısının eyni ildə baş verməməsi üçün bir səbəb yoxdur" - o söyləyib.