İranda növbədənkənar prezident seçkiləri: İki şəxs iddiasını ortaya qoyub
Sabahdan etibarən İranda iyunun 28-nə təyin edilmiş növbədənkənar prezident seçkilərində iştirak etmək üçün namizədlərin irəli sürlümə prosesinə strat veriləcək.
Prezident Rəisinin mayın 19-da helikopter qəzasında ölməsindən sonra konstitusiyaya əsasən, birinci vitse-prezident Məhəmməd Muhbir İran lideri Ayətullah Əli Xameneinin təsdiqi ilə prezident vəzifəsini icra edir.
İran konstitusiyasına görə, hazırkı prezidentin vəfat etdiyi halda seçkilər ən geci 50 gün ərzində keçirilməlidir.
Mayın 20-də isə qanunvericilik, icra və məhkəmə hakimiyyəti başçıları arasında keçirilən növbədənkənar müşavirədə prezident seçkilərinin iyunun 28-də keçirilməsi qərara alınıb.
Seçkilərdə namizəd olmaq istəyənlər mayın 30-dan başlayaraq 5 gün müddətində Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edəcəklər.
Ona görə də seçkilərdə İranda prezidentliyə namizəd olmaq istəyənlər mayın 30-dan başlayaraq 5 gün müddətində Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edəcəklər.
İranda prezidentlər Konstitusiya Keşikçiləri Şurasının təsdiq etdiyi namizədlər arasından xalq tərəfindən seçilir.
İndiyədək keçmiş səhiyyə naziri, islahatçı Məsud Pezeşkian və Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının keçmiş baş katibi, mühafizəkar Səid Celili namizədlik üçün müraciət edəcəklərini açıqlayıblar.