İranda prezident postu uğrunda MÜBARİZƏ - 3 namizəd qeydiyyatdan keçdi
İranda keçiriləcək prezident seçkisi üçün üç namizəd rəsmən qeydiyyatdan keçib.
"Bu barədə kampaniyanın sözçüsü Möhsün Eslami bildirib.
Bildirilir ki, bunlar İranın sabiq deputatı, İran Demokrat Partiyasının qurucusu Mustafa Kəvakbian, həmçinin 12-ci çağırış Məclisin (parlament) üzvləri Məhəmməd Sabaqian və Abbas Moğtadaidir.
Kavakbian ötən prezident seçkilərində bir neçə dəfə namizəd kimi qeydə alınıb. Dörd işdən üçündə onun namizədliyi Mühafizə Şurası tərəfindən rədd edilib. Digər iki namizəd isə əvvəllər prezidentliyə namizəd olmayıb. İran Parlamentində Sabaqian Yəzd əyalətini, Moğtadai isə İsfahanı təmsil edir.
Xatırladaq ki, bu gündən İranda növbədənkənar prezident seçkisi kampaniyası başlayıb. İran qanunlarına əsasən, seçki kampaniyasının birinci mərhələsində iddiaçılar sənədlərini Seçki Qərargahına təqdim edirlər. Daxili İşlər Nazirliyi və Nəzarət Şurası prezidentliyə namizədlərin sənədlərini araşdırdıqdan sonra onların təbliğat kampaniyası başlayır. Birinci mərhələ mayın 30-dan iyunun 2-dək davam edəcək. İyunun 12-dən 27-dək təbliğat kampaniyası aparılacaq. İyunun 28-də isə seçki günüdür. (Oxu.az)