Rusiya NATO-nun bu bazalarına zərbələr endirəcək - Karaqanov
"Qərb Ukrayna müharibəsində özünü xilas edəcəyi düşüncəsində yanılır. Moskva geri çəkilmək niyyətində deyil. ABŞ və Avropa tərəfindən eskalasiyanın daha da artacağı təqdirdə o, həddindən artıq tədbirlər görəcək. Lakin Qərbdə hələ də buna inanmırlar".
Bunun rusiyalı ekspert Sergey Karaqanov deyib.
Onun sözlərinə görə, artıq proseslər dünya müharibəsinə doğru sürükləyir. "Ona görə də  seçimlər etməlidir və bunu etməsək, özümüzü və dünyanın qalan hissəsini məğlubiyyət astanasına qoyacağıq”, - ekspert deyib.
Ekspert əlavə edib ki, bu prosesdə Rusiyanın geri çəkiləcəyini düşünmək belə yanlışdır: "Rusiya nəinki ən kiçik bir geri çəkilmə istəmir, əksinə, Ukraynada müharibədən əvvəl elan etdiyi strateji təhlükəsizlik maraqlarını qorumaq olduğunu təkrarlayır".
Avropa xalqlarının böyük əksəriyyətinin Rusiya ilə müharibədə qətiyyən maraqlı olmadığını qeyd edən ekspert bildirib ki, Moskva da bunu yaxşı anlayır. "Putinin dediyi kimi, Ukrayna müharibəsi tərəflər üçün ölüm-dirim savaşıdır və bu məsələdə sonadək - bu ya hərbi və ya diplomatik yolla həllini tapmalıdır".
Sergey Karaqanov hesab edir ki, Qərbdən daha da eskalasiya olacağı təqdirdə Rusiya NATO (Amerika) Polşa, Almaniya və ya Rumıniyadakı bazalarına zərbələr endirməli olacaq.
O qeyd edib ki, Qərbdən buna cavab olarsa, Rusiya o zaman nüvə silahına üstünlük verməli olacaq.
Karaqanov onu da bildirib ki, artıq burada kimin haqlı, kimin haqsız olmasının əhəmiyyəti yoxdur: "İistisnasız olaraq hamı bunda günahkardır. Dünya üçün bu son dərəcə təhlükəli silahlı münaqişəni əvvəldən aid olduğu diplomatiya məkanına köçürmək istəyən və edə bilən soyuqqanlı və rasional rəhbərlərin vaxtı çatıb. Bu olmasa, dünyanı ciddi fəlakət gözləyir".