Azərbaycan tələb edirdi ki, qaytarın, vəssalam - Tsarukyan
Heç bir tərəf Ermənistan Respublikasına sərhəd delimitasiyası tətbiq etməyib, lakin təbii ki, qeyd etmək lazımdır ki, bəli, Azərbaycan bu 4 məşhur kəndin qaytarılmasında israr edib.
Bunu Ermənistan Baş Naziri Aparatının “İctimaiyyətlə Əlaqələr və İnformasiya Mərkəzi”nin direktoru Qor Tsarukyan deyib.
Azərbaycanın hətta müharibə ilə hədələməsi ilə bağlı açıqlamaya gəlincə, Qor Tsarukyan bu cür bəyanatların ictimaiyyət tərəfindən səsləndirilməsini təsdiqləyib.
“Azərbaycan heç bir delimitasiya olmadan, heç bir sərhəd göstərmədən kəndlərin qaytarılmasını sadəcə olaraq israrla təkid edirdi. Kəndləri qaytarın, vəssalam", - o qeyd edib.
Sərhədlərin delimitasiyası prosesi ilə bağlı tənqidlərə toxunan Tsarukyan bildirib ki, sərhədlərin delimitasiyası üçün hüquqi baza beynəlxalq hüquqi müqavilə çərçivəsidir, beləliklə, dövlət sərhədləri beynəlxalq səviyyədə tanınsın.
"Bu proses sərhədin çəkilməsi, sərhədin tənzimlənməsi, ərazinin dəyişdirilməsi prosesi deyil, Sovet İttifaqının mövcud sərhədlərinin bərpası prosesidir", - o bildirib.