Bayden husilərə hücumun səbəblərini açıqladı: Bu, zəruri idi
ABŞ prezidenti Co Bayden Yəməndəki husi hədəflərinə qarşı hava hücumlarının zəruri və mütənasib olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, onlar hərəkatı daha da çəkindirmək və zəiflətmək üçün tətbiq edilib.
Bu barədə Baydenin Senat və Nümayəndələr Palatasının spikerlərinə ünvanladığı məktubda deyilir: “Birləşmiş Ştatlar beynəlxalq hüquqa uyğun və millətin özünəməxsus özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək bu zəruri və mütənasib hərəkətləri etdi".
O əlavə edib ki, zərbələr eskalasiya riskini məhdudlaşdırmaq və mülki əhali arasında itkilərdən qaçmaq məqsədilə həyata keçirilib: "Hücumun məqsədi husilərin Qırmızı dənizdə beynəlxalq gəmiçiliyə növbəti hücumlar etmək qabiliyyətini sarsıtmaqdır".
Yanvarın 12-də ABŞ və Böyük Britaniya Yəməndə 16 məntəqədə husilərin hədəflərinə 60 zərbə endirib. Ölkə bu qərarı hərəkatın Qırmızı dənizdə ticarət gəmilərinə hücumlarının artması ilə əsaslandırıb. Husilərin bildirdiyinə görə, 73 hava zərbəsi endirilib, nəticədə 5 əsgər həlak olub.