İsrail və HƏMAS razılığa gəldi
İsrail və HƏMAS arasında yeni razılaşma əldə edilib.
Xarici KİV xəbər verir ki, bu barədə Qətər Xarici İşlər Nazirliyindən yazılı açıqlama verilib.
Qəzzada olan israilli məhbusların ehtiyac duyduqları dərmanlarla təmin edilməsi müqabilində sektordakı mülki şəxslərə dərman və digər humanitar yardımların çatdırılması barədə razılıq əldə olunub.
Qətər Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Məcid əl-Ənsari bu razılaşmanın Qətər və Fransanın vasitəçiliyi ilə uğurlu olduğunu bildirib.
"Qətər Silahlı Qüvvələrinə aid iki təyyarə ilə Qəzza zolağına nəql edilmək üçün sabah Misirin Əl-Ariş şəhərinə dərman və yardım göndəriləcək. Qətər Qəzza zolağında müharibəyə son qoymaq üçün regional və beynəlxalq tərəfdaşlarla səylərini davam etdirəcək”.
Bundan əlavə, HƏMAS-ın silahlı qanadı İzzəddin əl-Qəssam Briqadaları dünən İsrail əsirləri Yossi Şərabi və İtay Svirskinin İsrailin Qəzza zolağına havadan və qurudan təşkil etdiyi hücumlarda həlak olduğunu açıqlayıb.