Bu o deməkdir ki, sülh mümkün deyil - Paşinyan
"Biz tarixi ədalət arzusunu dövlətimizin əsasına qoymuşuq, amma tarixi ədalətin nə olduğunu formalaşdırmamışıq? Ermənistanda müxtəlif siyasi qüvvələr və qruplar “tarixi ədalət” dedikdə tamam başqa şeyləri başa düşürlər".
Bunu Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan deyib.
“Biz müstəqilliyimizin ilk illərindən başlayaraq hadisələrin sonrakı inkişafı ilə bitən faciəvi şəraitə görə indi əlimizdə olan nəhəng məlumatları emal etməli və dərk etməliyik", - o qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, tarixi ədalətin şərhləri fərqli ola bilər və bütün problem budur.
"Erməni xalqı nə istəyir? Erməni xalqı Argentinada, ABŞ-də, Rusiyada, İranda, İsraildə yaşayır. Orada yaşayan erməni xalqının arzularının eyni olduğuna əminikmi? Əgər buna əminiksə, o zaman bu harada formalaşıb?
Dağlıq Qarabağ və Ermənistan Respublikasının birləşdirilməsi qərarı nə deməkdir? Gələcəkdə siyasətimizi buna əsaslandıracağıq? Əgər belədirsə, biz hansı sülhdən danışırıq? Bu. Bu müzakirənin başqa bir şeylə əlaqəsi yoxdur. Burada söhbət  bu günümüzdən, sabahımızdan, gələcəyimizdən gedir”, - Paşinyan bildirib.