Bakı möhkəmlənməyə hazırdır, İrəvanın ümid yeri puç olur - Markedonov
İrəvanın xarici siyasətin diversifikasiyasının əsas elementi kimi baxdığı Fransadır.
Bunu rusiyalı politoloq Sergey Markedonov Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Fransanın xarici işlər naziri Stefan Sejurne ilə görüşünü şərh edərkən deyib.
Markedonovun fikrincə, əgər İrəvan yeni regional dünya düzəninin xarici təminatçılarına ümid edirsə, o zaman Bakı xarici iştirakçılar olmadan erməni tərəfi ilə dialoqda öz hərbi-siyasi uğurlarını möhkəmləndirməyə hazırdır. "Ermənistan isə hesab edir ki, Fransa bu vəzifəni yerinə yetirməyə qadirdir. Amma bu o qədər də sadə deyil. Fransa cəmiyyətində və siyasətində Ermənistana olan bütün simpatiyaya baxmayaraq, Paris sadəcə fiziki olaraq Moskvanı əvəz edə bilmir. Burada Paris informasiya baxımından Moskvanı geridə qoymağa və ya heç olmasa özü üçün əlverişli imic yaratmağa çalışır", -politoloq qeyd edib.
Mirzoyanın fransalı həmkarı ilə görüşünün nəticələrini şərh edən Markedonov onu da əlavə edib ki, Sejurne Avropa İttifaqı ilə ABŞ arasında vasitəçiliyi dəstəkləmək haqqında ümumi sözlərdən o yana getmədi: "Çətin ki, gedə bilsin. Fransa Azərbaycan və Türkiyə ilə ciddi qarşıdurmaya hazır deyil. Çətin ki, Parisdə sərhədlərin demarkasiyası problemlərinin dolaşıqlığını açmaq üçün açarlar var. Dəfələrlə gözləntilərlə onları praktikada həyata keçirmək bacarığı arasında uçurumlar yaranır”.