Hindistan-İran-Ermənistan dəhlizi İrəvan üçün effektli olmayacaq - FAKT BUDUR!
Tarix:16-02-2024, 14:22
"Ermənistan blokadadan çıxmaq məqsədilə bir çox tranzit layihələr həyata keçirmək və yaxud işə düşəcək tranzit layihələrə qoşulmaq niyyətindədir. Ancaq Ermənistan nə qədər cəhd etsə də, ən əsas qonşuları - Türkiyə və Azərbaycanla münasibətləri normallaşdırmadan qoşulduğu bütün layihələr gəlirli və sərfəli olmayacaq".
Bu barədə "Sherg.az"a millət vəkili Naqif Həmzəyev deyib.
Deputat bildirib ki, Ermənistan çətin relyefə malikdir və bu ölkəni İranla birləşdirən avtomobil yolu tez-tez sıradan çıxır. Yeni yolun çəkilməsi üçün nə İranın, nə də Ermənistanın sərmayə qoymaq imkanı var:
"Bu baxımdan Ermənistan məhz Hindistandan İrana, oradan isə Ermənistana uzanan layihənin reallaşdırılması ilə müəyyən üstünlük əldə etməyə çalışır. Ancaq bu, birbaşa Ermənistan iqtisadiyyatına elə də böyük müsbət təsir göstərməyəcək. Ancaq Ermənistan Zəngəzur dəhlizinin işə düşməsinə şərait yaradarsa, daha çox gəlir əldə edər, fayda götürər. Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə Rusiya ilə birbaşa əlaqə qurmaq imkanı qazanar. Hindistan-İran-Ermənistan dəhlizi isə İrəvan üçün effektli olmayacaq. Ermənistanın bu layihəyə qoşulmaqla blokadadan çıxmaq cəhdləri nəticəsiz qalacaq. Gec-tez Ermənistan məcburiyyət qarşısında qalaraq Zəngəzur dəhlizinin açılmasını təmin edəcək. Ermənistanın rifahı da bu layihənin reallaşmasından və həm Azərbaycan, həm də Türkiyə ilə əməkdaşlıqdan asılıdır".