Kartından 5 600 manatı belə oğurlatdı - Fotolar
Son vaxtlar Azərbaycanda hər gün onlarla kibercinayətkarlıq faktı qeydə alınır.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, internet üzərindən oğurluq, dələduzluq və digər cinayət hadisələri əsasən bank kartları vasitəsilə həyata keçirilir.
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) yaydığı məlumata görə, təkcə mayın 29-da ayrı-ayrı vətəndaşların bank kartı məlumatlarını aldadıb almaqla, 23 fakt üzrə polisə müraciət daxil olub. Məbləğlər – 11000, 230, 1300, 500, 300, 23, 480, 385, 1050, 907, 917, 5400, 50, 310, 42, 17, 280, 1042, 364, 1050, 2500, 544, 367 manat təşkil edib.
Kibercinayətin qurbanı olmuş İlham Yusifzadə DİN-in Mətbuat xidmətinin rəisi polis polkovnik-leytenantı Elşad Hacıyevin mövzu ilə bağlı sosial şəbəkədəki paylaşımının rəy bölməsində başına gələnlər barədə məlumat verib.
Hər kəsi diqqətli və ehtiyatlı olmağa çağıran İ.Yusifzadə kibercinayətkarların onun kartından 5 600 manat oğurladığını bildirib. İ.Yusifzadə baş vermiş hadisədə özünü günahkar bildiyini deyib və və dələduzların toruna düşdüyünü vurğulayıb.
O, başına gələn hadisə barədə skrinləri paylaşmaqla məlumat verib.
Belə ki, ilk olaraq feysbukda onun qarşısına “Kapital Bank” loqosu olan səhifə çıxıb. Bu saxta səhifədə bankın hansısa “möhtəşəm keşbek kampaniyası” keçirdiyi elan olunub.
Tora düşən sosial şəbəkə istifadəçisindən qeyd edilən xanaları doldurmaq tələb edilib.
Bu elanın mötəbərliyinə inanan İ.Yusifzadə tələb olunan bütün məlumatları verib.
Bundan sonra bank kartından pulların çıxarılaraq digər karta köçürülməsi barədə elektron qəbz alıb.
İlham Yusifzadə bildirib ki, onun “Kapital Bank”a sualı yaranıb. “Maraqlı olan budur ki, pulun 50 faizdən artığını nağdlaşdırmağa icazə verməyən “Kapital Bank” 100% nağlaşdırmaya necə icazə verdi? Pulun köçürüldüyü kart “Kapital Bank” kartıdır”.
Törədilmiş bütün cinayət faktları ilə əlaqədar polis tərəfindən araşdırmalar aparılır.