Azərbaycan Cənubi Qafqazda Fransa ilə Almaniyanı üz-üzə gətirir, hərbi-texniki əməkdaşlıq...
"Azərbaycanla Ermənistan arasında Almaniyanın vasitəçiliyi müsbət nəticə verə bilər".
Bu sözləri politoloq Məhəmməd Əsədullazadə deyib. O bildirib ki, bununla Azərbaycan Fransanın vasitəçiliyinə son qoymuş oldu:
"Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri fevralın 28-29-da Berlində görüşəcək. Münhen Təhlükəsizlik Konfransında Almaniya kansleri O. Şoltsun vasitəçiliyi ilə Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşündə xarici işlər nazirlərinin bir araya gəlməsi razılaşdırılmışdı. Nazirlərin Berlində görüşü Almaniyanın vasitəçiliyini önə çıxartdı. Bununla Azərbaycan Almaniyaya etimad etməklə, Fransanın vasitəçiliyinə son qoymuş oldu. Fransanın Ermənistanı silahlandırması, birtərəfli şəkildə E. Makronun Yerevanı dəstəkləməsi ilə paralel vasitəçi ola bilməzdi. Bu, Azərbaycanin diplomatik qələbəsi ilə yanaşı, Almaniyanın da Cənubi Qafqazda geosiyasi mövqelərini gücləndirməsinə yaşıl işıq yandırdı. Cənubi Qafqazda Azərbaycan Fransa ilə Almaniyanı üz-üzə gətirir".
Politoloqun sözlərinə görə, ümumiyyətlə, Azərbaycan Berlinin vasitəçiliyinə daima etimad edib:
"Hətta keçmiş Minsk qrupunun həmsədri kimi Fransanın yerinə Almaniyanın vasitəçiliyini irəli sürürdü. Almaniyanın vasitəçi kimi ədalətli mövqe ortaya qoyur. Xarici işlər nazirlərinin Berlində görüşündə sülh müqaviləsinin detalları müzakirə ediləcək. Azərbaycan Almaniya ilə əlaqələri inkişaf etdirməklə, Avropa Şurasında nümayəndə heyətinin etimadnaməsinin qəbul edilməsinə nail ola bilər. Azərbaycan Almaniya ilə hərbi-texniki əməkdaşlıq istiqamətinda danışıqlar aparması mümkündür".