Tokayevin Azərbaycana səfərində 3 mühüm məqam
Tokayevin Bakı səfəri üç kontekstdə xüsusilə əhəmiyyətlidir.
Birincisi, ikitərəfli münasibətlərin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə çatdırılması: Əliyevlə Tokayevin Bakıda səsləndirdiyi fikirlər hər iki tərəfdə bunun üçün siyasi iradənin olduğunu göstərir;
İkincisi, Türk Dövlətləri Təşkilatının perspektivinin gücləndirilməsi: Astana-Bakı strateji müttəfiqliyinin əldə edilməsi TDT-nin inkişafı baxımından da əhəmiyyətlidir, çünki təşkilata üzv ölkələrin fərqli bloklarda təmsil olunması TDT çətiri altında strateji-hərbi müstəvidə kollektiv müqavilələrə ehtiyatlı yanaşmaya səbəb olur; bu baxımdan, TDT daxilində ikitərəfli müqavilələrin imzalanması və bunun təşkilatın birliyi üçün istifadə edilməsi daha real variantdır, Şuşa bəyannaməsi təcrübəsi də var;
Üçüncüsü, Orta Dəhlizin ön plana çıxarılması: Əliyevlə Tokayev Çinin Sian terminalından Abşeron stansiyasına konteyner qatarının gəlişini izləməklə bu marşrutun işlək və effektiv olduğunu nümayiş etdirdi;
Bir-birinə bağlı olan bu məqamlardan birində axsama olarsa, digərlərində də problem yarana bilər, buna görə Qazaxıstanla münasibətlər kompleks xarakter daşıyır. Tokayevin səfəri Nazarbayevdən sonra Qazaxıstanla münasibətlərdə risk ehtimalının yüksək olmadığını da göstərdi.