Zəngəzur dəhlizi açılsa... - GƏLİŞMƏ
Aprelin 19-da müvafiq olaraq Baş nazirin müavinləri Şahin Mustafayev və Mher Qriqoryanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının səkkizinci iclasında mühim qərarlar verildi. Görüşdə sərhədlərin delimitasiyasında irəliləyiş qeyd olundu, hər iki tərəf onu keçmiş Sovet dövründən qalan respublikalararası sərhədə uyğunlaşdırmağa çalışdı. Bu ərazilərin tarixi sərhədə uyğunlaşdırılması, rəsmi təsvirin 2024-cü il mayın 15-dək başa çatdırılması planlaşdırılır.
“Azərbaycana məxsus 4 kəndin geri alınması və sərhədlərin qütblərlə müəyyənləşdirilməsi yaxın vaxtlarda Azərbaycan və Ermənistanın bir masa arxasına oturub sülh müqaviləsi imzalamasının mümkünlüyünün göstəricisi sayıla bilər. Əslində, Ermənistan ərazisi kimi tanınan yerlərin çoxu Azərbaycan ərazisidir. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın sülh prosesindən danışması və regionda müharibə istəməməsi ölkənin nə qədər sülh tərəfdarı olduğunun göstəricisidir”.
Bu barədə Bizimyol.info xəbər portalına Türkiyənin Atatürk Universiteti İqtisadiyyat və İdarəetmə Fakültəsinin müəllimi, professor Kərəm Qarabulud danışıb. Professorun fikrincə, bu proseslər Zəngəzur dəhlizinin açılması imkanlarını artırır. Ermənistan Qərb dövlətlərinin və erməni diasporunun təsiri altına düşüb yenidən terror fəaliyyətləri yaratmasa, regionda mühüm bir dövrün, hətta bir dövrün başlanğıcının şahidi ola bilərik. Çünki Zəngəzur açılsa, Türkiyə-Ermənistan sərhədləri, hətta Azərbaycan-Ermənistan sərhədləri giriş-çıxış və ticarətə açıla bilər. Bu vəziyyət həm regional səviyyədə ticarət, inkişaf, sülh və sabitlik mühiti, həm də beynəlxalq səviyyədə iqtisadi inkişaf dəhlizi və ya ticarət dəhlizi yaradacaq. Başqa sözlə, Londondan Çinə qədər qarşılıqlı əlaqə sahəsi yaradılacaq.
Kərəm Qarabulud deyib ki, baş verən proseslərin müsbət nəticələrindən ən çox faydalanacaq ölkələrdən biri də Ermənistan olacaq. Çünki Ermənistan hazırda regionda və dünyada ən pis iqtisadi mənzərəyə malikdir və faktiki olaraq onun müstəqilliyi başqa ölkələrdən asılıdır. Onlar alətə çevrilib, başqa ölkələrin ambisiyalarına xidmət etməsələr və Zəngəzurun açılmasında problem yaratmasalar, Türkiyə və Azərbaycanın sülhsevər münasibəti sayəsində bölgədə azad və firavan yaşaya bilərlər. Əks halda o, pis şəraitdə yaşamağa davam edəcək.
Professorun fikrincə, Azərbaycan üçün faydalı olardı ki, bu prosesi yaxşı dəyərləndirsin və bütün torpaqlarını möhkəm müqavilə ilə rəsmiləşdirsin, imkan daxilində Ermənistandan təzminat tələbini qeyd etsin. Çünki ermənilər 30 ilə yaxın işğal etdikləri yerlərdə Azərbaycana təxminən 1 trilyon dollar ziyan vurublar. Bunu qeyd etmək gələcək üçün əhəmiyyətli bir rekord olacaq.
“Ermənistan sülh istəməlidir. Əks halda, Azərbaycanın bütün erməni torpaqlarına haqqı hər gün özünü daha çox göstərəcək. Ona görə də Azərbaycanın sülh istədiyi bir şəraitdə ermənilər xoşbəxt olmalıdırlar”-deyə Kərəm Qarabulud əlavə edib.