Minsk qrupunun fəaliyyətini dayandırması öz yanlışlıqlarına görə baş tutdu - FAKT BUDUR!
Tarix:15-05-2024, 14:22
“ATƏT daxilində olan Minsk qrupu 30 illik faəliyyətində Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsinin həllinə heç bir fayda verməmişdir”.
Bu fikirləri Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Yan Borqla birgə mətbuat konfransında deyib.
“Hesab edirik ki, artıq mandatları tükənmiş, funksional qabiliyyətini itirmiş, arxaik xarakter daşıyan bu qurumların saxlanılmasına heç bir ehtiyac yoxdur. Eləcə də ATƏT-in məhdud büdcəsini nəzərə alaraq deyə bilərik ki, bunun üçün əlavə maliyyənin xərclənməsi da lüzum yoxdur. Belə olan təqdirdə bu təsisatlara istinadların edilməsi vəziyyətin yaxşılaşdırmır, əksinə ona xələl yetirir”, – nazir əlavə edib.
Mövzu ilə bağlı “Sherg.az”a danışan politoloq Turan Rzayev bildirib ki, Ermənistan Azərbaycan münaqişəsinin “Dağlıq Qarabağ” mərhələsi bitdikdən sonra problemlərin həlli istiqamətində yaradılan ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyəti başa düşülən deyil:
“Münaqişənin gedişatı zamanı ATƏT-in keçmiş Minsk qrupunun üzvləri arasında ciddi narazılıq yarandı. Yəni Fransa və Amerika Birləşmiş Ştatları Rusiyanın vasitəçi qismində iştirakını qəbul etmirdilər. Buna görə də Minsk qrupu fəaliyyətini bir müddət dayandırdı. Daha sonra Fransanın Minsk qrupunun həmsədr ölkəsi olmasına baxmayaraq Ermənistanın yanında olması, seperatçı qurumları dəstəkləməsi prosesə ikinci zərbə oldu. ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətini dayandırması öz yanlışlıqlarına görə baş tutdu. Ceyhun Bayramovun qeyd etdiyi kimi ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətinə ehtiyac yoxdur və bu əlavə büdcə sərfiyatından başqa bir şey deyil. ATƏT, Minsk qrupuna sərf edəcəyi büdcəni digər münaqişələrə və Azərbaycan-Ermənistan arasındakı sülh prosesinə xərcləyə bilər”.
Ekspert qeyd edib ki, keçmiş status-kvo Ermənistanın leyhinə idi:
“Erməni diasporası Fransa, Amerika və Rusiyada güclü fəailiyyət göstərirdi. Amma Azərbaycanın diplomatik və siyasi cəhətdən güclənməsi tədricən balansı dəyişdi. Əvvəllər həmin tərəflər status-kvonu saxlamaq üçün bir araya gəlirdilər. Ukrayna müharibəsindən sonra proseslər tamamilə dəyişdi və Amerika ilə Rusiya danışıqlar prosesində bir araya gəlməmək qərarı verdilər. Onsuz da ATƏT-in Minsk qrupuna “Dağlıq Qarabağ” münaqişəsini həll etmək üçün mandat verilmişdi. Hazırda elə bir problem olmadığına görə Minsk qrupuna da ehtiyac qalmır. Azərbaycanın bundan sonrakı problemlərinin həlli diplomatik masada tərəflərarası qarşılıqlı danışıqlarından keçir və keçmişin qalığı halına gəlmiş Minsk qrupunun fəaliyyəti ilə tənzimlənməyəcək”.