Lui Bono da sülhdən bir-iki ağız danışacaq və... - "Buradakı əsas məsələ..."
ABŞ Dövlət Departamentinin Cənubi Qafqaz danışıqları üzrə müşaviri Lui Bono İrəvana səfər edib. Ermənistan mətbuatında yayılan xəbərə görə, səfər çərçivəsində o, Ermənistanın Baş nazirinin müavini Mqer Qriqoryanla görüşüb. Danışıqlarda Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması və bu istiqamətdə ardıcıl fəaliyyətin təmin olunmasının vacibliyi müzakirə edilib.
Politoloq Tural İsmayılov "Sherg.az"a açıqlamasında bildirib ki, Lui Bono Cənubi Qafqaz danışıqları üzrə müşavir vəzifəsində fəaliyyətə başlayandan bəri Azərbaycan və Ermənistana tez-tez səfərlər edir:
"Lui Bononun bu dəfəki səfərində Ermənistan və Azərbaycan delimitasiya komissiyalarının görüşünün nəticələri müzakirə ediləcək. Çünki o iclasda Ermənistan tərəfinin əsas iştirakçısı Mqer Qriqoryan iştirak olub. Biz bilirik ki, Azərbaycan ABŞ-nin moderatorluq etdiyi heç bir görüşdən boyun qaçırmayıb. Ancaq burdakı əsas məsələ ABŞ-nin moderatorluğu yox, Ermənistanın sülh məsələsində nə qədər səmimi olacağıdır. Çünki Ermənistan Azərbaycanla təmaslarında nə qədər dürüst və səmimi olsa, Azərbaycanla münasibətlərində bir o qədər irəliləyiş olacaq. Hesab edirəm ki, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması və bu istiqamətdə ardıcıl fəaliyyətin təmin olunmasında formatlardan çox dövlətlərin mövqeləri və prinsipləri daha vacibdir".