Sülh sazişinin imzalanmasl gözlənilir? - İrəvan tam hazır deyil
Yanvarın 4-də İrəvan Bakıya Ermənistanla Azərbaycan arasındakı sülh müqaviləsi ilə bağlı əlavə təkliflər təqdim edib. Bu barədə Ermənistanın Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan yerli ictimai televiziyaya müsahibəsində deyib. Onun sözlərinə görə, hələlik rəsmi Bakı bununla bağlı mövqe bildirməyib. Armen Qriqoryan həmçinin əlavə edib ki, yanvarın sonunda Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin delimitasiyası üzrə komissiyanın növbəti iclası olacaq. Qeyd edək ki, Azərbaycan və Ermənistanın baş nazir müavinlərinin iştirakı ilə görüş 2023-cü ilin noyabrın 30-da baş tutub. Bakı sərhədlərin delimitasiyasını sonraya saxlamağı, sülh sazişinin imzalanmasını, yaxud ən azı bununla bağlı niyyət sənədinin qəbul edilməsini istəyir. İrəvan isə “güzgü prinsipi”ni, yəni qoşunların qarşılıqlı şəkildə geri çəkilməsini irəli sürür. Həmçinin ikitərəfli formatda danışıqları daha çox sərhəd məsələsi üzərində fokuslamaqla əsas müzakirələri Qərb platformasına daşımağa çalışır. Ekspertlərə görə, bu yanaşma sülh sazişinin imzalanmasını gecikdirən amildir.
Tərəflər arasında sülh danışıqları prosesini "Sherg.az"a dəyərləndirən politoloq Azər Rəşidoğlu yaxın günlərdə sülh müqaviləsinin imzalanmayacağını düşünür. Ekspertin fikrincə, bunun baş verməsi üçün Ermənistan tərəfinin ciddi addım atması lazımdır:
"Hazırda belə bir addımın atılacağı niyyətini müşahidə etmirik. Ermənistan siyasi məkanında güclü fikir ayrılığı hökm sürür. Bu ildən etibarən ölkədə vəziyyətin gərginləşəcəyi gözlənilir. Qarabağ separatçılarının Ermənistan ərazisində yenidən qondarma qurumu bərpa etmələri, “dövlət institutlarının” bərpa cəhdləri ona işarə edir ki, İrəvan sülhün imzalanmasında hələlik maraqlı deyil. Ermənistan hökuməti ilk növbədə qanunsuz rejimin bütün fəaliyyətini tam dayandırmalıdır. Bunu etmirsə, deməli, prosesin bu cür gedişində İrəvan da maraqlıdır və şərikdir. Açıqlamalar fərqli yöndə olsa da, reallıqda Ermənistan tərəfi bütün yollardan istifadə etməklə, sülh müqaviləsinin bağlanmasının qarşısını almağa çalışır. İrəvanın hazırkı strategiyası bundan ibarətdir".