"İlham Əliyev Nobel sülh mükafatına layiq olan ən real namizəddir" - Deputat
Prezident İlham Əliyev Nobel sülh mükafatına  layiq olan ən real namizəddir. Onun son illərdə qlobal sülh və  iqlim dəyişikliyi istiqamətindəki fəaliyyəti buna tam əsas verir.
Bunu deputat Etibar Əliyev Mili Məclisin növbədəkənar sessiyasında çıxışı zamanı deyib.
Deputatın sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin  Nobel sülh mükafatına layiq görülməsi üçün ciddi əsaslar var. “Nobel sülh mükafatı millətlərin dostluğuna səbəb olana, hərbi münaqişələrə son verib aradan qaldıranlara verilir”, - o qeyd edib.
Həmçinin bildirib ki,  Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə son verməklə cənab İlham Əliyev qlobal sülhə böyük töhfə verib: “Bu gün Prezident İlham Əliyev  kimi bəşəriyyətin gələcəyinə və qlobal sülhə töhfə verən ikinci şəxs yoxdur. Prezident  İlham Əliyev yürütdüyü rasional siyasət nəticəsində qlobal ilqim dəyişikliklərinə töhfə verməkdədir. COP29  sammitinin Bakıda  keçirilməsi qlobal iqlim dəyişikliyi istiqamətində  optimizmə yol açır. Ümumiyyətlə, son 30 ildə Nobel sülh mükafatçıları arasında cənab İlham Əliyev qədər xidməti olan şəxs olmayıb”.