Ermənistanda ABŞ-nin güclənməsi İranı niyə narahat etmir? - RƏY
ABŞ Ermənistanda, xüsusilə də Zəngəzur bölgəsində mövqelərini gücləndirir.
Bu fikirləri jurnalist Turan İbrahimov "Baku TV"nin efirində səsləndirib.
O bildirib ki, Ermənistanı hazırda silahlandıran, revanşizmə həvəsləndirən ABŞ-dir:
“Caliber.az saytının təqdim etdiyi görüntülər var. Hazırda Ermənistanı Fransa və Hindistan da silahlarla təmin edir. Bütün bu proseslərə İranın susqunluğu düşündürücü məqamdır. İran ABŞ ilə düşməndir. Biz belə bilirik. Zəngəzur vasitəsilə kommunikasiya xətlərinin, Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında birbaşa quru əlaqəsinin açılmasını, Türk dünyasının bu vasitə ilə birləşməsini istəyirik”.
T.İbrahimov qeyd edib ki, İran Zəngəzur məsələsinin "qırmızı xətti" olduğunu bəyan edib:
“ABŞ gəlib orada yerləşir, Fransa Ermənistanı silahlandırır, İran isə buna şərait yaradır, ərazisindən Ermənistana silah göndərilməsinə razı olur. Hindistandan gələn silahlar məhz İran vasitəsilə Ermənistana çatdırılır. Ermənistanın fikri aydındır, bəs İranın fikri nədir? ABŞ Qafqaza gəlirsə, Ermənistana hücum silahları yığırsa, bu, İran üçün də təhlükə demək deyilmi? Məhz Pezeşkianın prezident seçilməsindən sonra bu proses daha da güclənib”.