İrəvanın rəsmi Bakıya qarşı hiyləgər gedişi - NƏ ETMƏLİ?
Tarix:27-08-2024, 14:22
“Paşinyan hakimiyyətinin “Dünyanın kəsişməsi” layihəsini həyata keçməsi qeyri-real görünür”.
Bu sözləri politoloq Asəf Nərimanlı “Cehbeinfo.az”-a şərhində Ermənistanın “Dünyanın kəsişməsi” (Sülh qovşağı) layihəsinin Zəngəzur dəhlizinə aternativ olub-olmaması ilə bağlı suala cavab verərkən bildirib. Onun sözlərinə görə, Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan tərəfindən irəli sürülən “Dünyanın kəsişməsi” layihəsi Ermənistanın kommunikasiya məsələsində hiygələr gedişidir:
“Həm Rusiya, həm də Qərb Azərbaycan ilə Ermənistan arasında kommunikasiyaların açılmasında maraqlıdır. Hər iki tərəf Zəngəzur istiqamətində nəzərdə tutulan kommunikasiya xətlərini öz nəzarətinə götürmək istəyir. Xüsusilə qeyd edim ki, Cənubi Qafqazda regional kommunikasiyalar məsələsində Azərbaycan əhəmiyyətli və mühüm rol oynayan yeganə aktordur.
Azərbaycanın maraqları nəzərə alınmadan nə Qərb, nə də Rusiya bu məsələdə heç nəyə nail ola bilməzlər. Regional kommunikasiyalara yönələn layihələr yalnız Azərbaycanın mövqeyini nəzər aldıqda reallaşa bilər.
Azərbaycanın qərb bölgələri ilə Naxçıvanı birləşdirən kommunikasiya xətlərdən təkcə rəsmi Bakı deyil, həmçinin üçüncü tərəflər – Rusiya, Çin və Qərb ölkələri də istifadə edə bilər. Ermənistan özünün irəli sürdüyü “Dünyanın kəsişməsi” layihəsi ilə onu göstərməyə çalışır ki, regionda bütün kommunikasiyaların reallaşması yalnız bu layihə üzərində baş tuta bilər. İrəvan belə bir mövqe ortaya qoyur”.
Ekspert bildirib ki, rəmi İrəvan bu məsələdə iki əsas məqsəd güdür:
“Birincisi, bütün kommunikasiya xətlərinin öz istədikləri formada açılmasına nail olmaq, ikincisi, Ermənistanı Avrasiya şəbəkəsində əsas pay sahibinə çevirməkdir. Doğrusunu desək, Ermənistan Azərbaycanın şərq-qərb və şimal-cənub arasındakı körpü roluna göz dikib”.
A.Nərimanlı vurğulayıb ki, Ermənistanın “Dünyanın kəsişməsi” layihəsi Azərbaycan tərəfindən qəbul olunmayacaq:
“Sülh naminə bu layihənin tərəfimizdən qəbul olunması Ermənistanın heç bir güzəştə getmədən qazanması anlamına gələr. Azərbaycan nə üçün Ermənistanın layihəsini qəbul etməlidir? Ermənistan heç nə vermək, heç bir güzəştə getmək istəmir. İrəvan Azərbaycanın Avropa ilə Asiyanı birləşdirən körpü roluna göz dikib”.
A.Nərimanlı əlavə edib ki, Paşinyan hakimiyyətinin bu layihəni həyata keçməsi real görünmür:
“Ermənistanın daxilindəki nəqliyyat infrastrukturu və magistral yollar mütləq müasir standartlara uyğunlaşdırılmalıdır. Bunun üçün də 3 milyard dollar vəsait tələb olunur. Ermənistanın isə bu qədər vəsaiti yoxdur.
İran əvvəl buna maraq göstərsə də, sonradan geri çəkildi. Çünki İrəvan və Tehran vəsaitin qoyuluşu məsələsində razılığa gələ bilmədilər. Bu baxımdan Ermənistanın “Dünyanın kəsişməsi” layihəsinin baş tutması faktiki olaraq real görünmür”.