Bakı ilə İrəvan arasında nizamlanmayan maneələr... - Qərbin Cənubi Qafqazda hədəfləri...
Əgər Ermənistan və Azərbaycan arasında yekun nizamlanma Rusiya platformasında baş tutsa, bu, Moskvanın moderator kimi effektivliyini və Qərbin Cənubi Qafqaz regionunda məhdud real təsir rıçaqlarını nümayiş etdirəcək. Bunu politoloq İlqar Vəlizadə Qərbin regiondakı hərəkətlərini və məqsədlərini şərh edərkən bildirib.
“Münaqişənin həlli üzrə Qərb modelinin effektivliyini göstərmək, habelə Moskvanın hətta postsovet məkanında belə gücsüz olduğunu nümayiş etdirmək üçün Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin yekun həllinə nail olmaq üçün Qərbin kredit götürməsi həyati əhəmiyyət kəsb edir. oxşar vəziyyətləri effektiv şəkildə həll etmək. Qərb ölkələri bunu gizlətmir, onlar regionda əsas geosiyasi məqsəd kimi bir şeyə - Rusiyanı Cənubi Qafqazdan sıxışdırıb çıxarmağa çalışırlar” - ekspert bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qərb bu məqsədlərə çatmaq üçün bütün mümkün vasitələrdən istifadə edir.
Vəlizadə Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirərək digər ölkələrlə birlikdə yeni regional siyasi gündəmin yaradılmasında iştirak etmək istəyini nümayiş etdirməməsindən də təəssüfləndiyini bildirib.
“Əvəzində Ermənistan qeyri-regional ölkələr üçün alət kimi şübhəli geosiyasi oyunlarda iştirak edir. Üstəlik, İrəvan Qərbin Cənubi Qafqaz regionunda maraqlarından istifadə edərək, özü üçün elə şərtlərlə danışıqlar aparmağa çalışır ki, Qərb öz loyallığının bir növ əvəzi olaraq erməni maraqlarını müdafiə edə bilsin. Bütün bu siyasətlər son nəticədə regional dinamikaya mənfi təsir göstərir və regionda sülh quruculuğu prosesini ləngidir” - politoloq vurğulayıb.
Vəlizadə xatırladıb ki, bu yaxınlarda Fransa Senatı Bakıya qarşı növbəti absurd bəyanatla çıxış edib, Avropadakı həmkarlarını Azərbaycana qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə çağırıb.
“Belə bir fəaliyyət kursu regionda davamlı sülhün bərqərar olmasına necə kömək edə bilər? Rusiya Federasiyasının Dövlət Dumasının və ya Federasiya Şurasının regionun bu və ya digər ölkəsinin xeyrinə qərarlar qəbul etməsini xatırlamıram. Təəssüf ki, ABŞ Senatında da Azərbaycana təzyiq cəhdi ilə bağlı qondarma “dinləmələr” keçirildi. Bu halda hansı obyektiv vasitəçilikdən danışmaq olar?” – politoloq deyir.
Bir neçə gün əvvəl Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bildirib ki, Azərbaycan Rusiya Federasiyasının ərazisində Bakı ilə İrəvan arasında sülh müqaviləsi imzalamağa hazırdır, onun sözlərinə görə, İrəvanın mövqeyi məlum deyil. Lavrov onu da bildirib ki, Qərb Moskvanın vasitəçiliyi ilə Bakı və İrəvanın razılıq əldə etməsinə imkan vermək istəmir.