Azərbaycanın tələbi ilə Ermənistanda referendum keçiriləcək - SƏBƏB
Ermənistanın hakim “Vətəndaş müqaviləsi” fraksiyasının üzvləri yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı tələb-təlimatı Azərbaycandan almadıqlarını inkar etsələr də ölkənin “Hraparak” qəzeti bunun əksini iddia edir.
“Yeni Sabah” xəbər verir ki, qəzetin iddiasına görə diplomatik mənbələr bildirib ki, Azərbaycan sülh müqaviləsi layihəsində həmin tələbi yazılı şəkildə qeyd edib.  Tələb isə ondan ibarətdir ki, Ermənistan qanunvericiliyi yeni Konstitusiyaya uyğunlaşdırılmalı, müqavilə bağlayan tərəflərin bir-birinə qarşı ərazi iddiaları olmamalıdır.
Erməni nəşri yazır ki, yeni Konstitusiya ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul ediləcək:
“Referendumda iştirak edənlərin yarıdan çoxu, lakin referendumda iştirak etmək hüququ olan vətəndaşların dörddə birindən az olmayaraq yeni Konstitusiyanın lehinə səsvermədə iştirak etməlidir. Bu isə təxminən Nikol Paşinyan və komandasının parlament seçkilərində qazandığı səsə bərabərdir. Çünki hakim fraksiya 2021-ci il seçkilərində 688 min səs toplayıb”.
Qəzet onu da əlavə edib ki, hesablamalara görə ən azı 647 min insan yeni Konstitusiyanın lehinə səs verməlidir:
“Məsələnin həlli Ermənistan hakimiyyətinin müzakirə etdiyi seçici siyahılarının “təmizlənməsi” ola bilər. Qeyd edək ki, yeni Konstitusiyanın olmasında məqsəd əsas qanunun preambulasından İstiqlal Bəyannaməsinə istinadın silinməsidir.
Ermənistanın mövcud Konstitusiyasına gəldikdə isə onun preambulasında Ermənistan Respublikasının Müstəqillik Bəyannaməsinə istinad edilir. Bu da öz növbəsində Ermənistan SSR Ali Sovetinin və Dağlıq Qarabağ Milli Şurasının 1 dekabr 1989-cu il tarixli birgə qərarına gətirib çıxarır. Həmin qərar isə Ermənistan SSR və Dağlıq Qarabağın birləşdirilməsi haqqındadır.
Həmçinin bəyannamədə bildirilir ki, Ermənistan Respublikası Osmanlı Türkiyəsi və “Qərbi Ermənistan”da 1915-ci ildə “Erməni Soyqırımı”nın beynəlxalq səviyyədə tanınmasını dəstəkləyir.
Erməni analitiklərin fikrincə, Baş nazir Paşinyanın ərazi iddiaları ilə dolu olan köhnə Konstitusiyanı dəyişdirməsi erməni ictimai mühitində etirazlara səbəb ola bilər. Lakin Azərbaycanın bu məsələ ilə bağlı israrlı tələbi İrəvana sözügedən addımı atmaqdan başqa çıxış yolu qoymur.