Bu icazə tələbi aradan qaldırılır - YENİ QƏRAR
"Elektroenergetika haqqında" qanuna təklif edilən dəyişikliyə əsasən enerji gücü 200kVt-dək olan tikinti obyektlərinin elektrik enerjisinə qoşularkən icazə tələb olunmayacaq.
Bu məsələ Milli Məclisdə Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilib.
"Elektroenergetika haqqında" qanuna təklif edilən dəyişiklik tələb olunan gücü 150 - 200 kVt arasında olan elektrik qurğularının istismarının sadələşdirilməsi, yəni icazə tələbinin aradan qaldırılması məqsədilə hazırlanıb.
Bununla da tikinti obyektlərinin tələb olunan elektrik enerjisi gücü 200 kVt-dan yuxarı elektrik qurğularının istismarı zamanı elektrik şəbəkəsinə qoşulması üçün icazə alınması tələb olunmayacaq.
Onu da qeyd edək ki, mövcud qanunda isə elektrik enerji gücü 150 kVt-dək elektrik qurğularının istismarı zamanı icazə alınması tələb olunmurdu.
Qanun layihəsi müzakirə olunaraq parlamentin plenar iclasında müzakirə olunmasına barədə qərar verilib.