1975-ci il xəritəsi digərlərindən nə ilə fərqlənir? - HƏQİQƏTƏN DƏ...
Xəbər verdiyimiz kimi, Ermənistan bu ilin yanvarında Azərbaycana sərhədlərin delmitasiya və demarkasiyası üçün 1974-78-ci illərin xəritələrindən istifadə edilməsini təklif edib. İərvan rəsmiləri bildiriblər ki, Azərbaycan tərəfi bu təkliflə razılaşarlarsa, həmin xəritə məsələsi sülh sazişində öz əksini tapacaq. Lakin dünən məlum olub ki, Azərbaycan tərəfi bu təklifi rədd edib.
JAMAZ.İNFO xəbər verir ki, ermənilərin təklif etdiyi 1975-ci il xəritəsində bir sıra məqamlar var. Belə ki, həmin xəritə ilə 1991-ci ilin xəritləri eynidir. Bundan başqa, hətta 1969-1970-ci illərin xəritələri 1979 və 1991-ci ildən əvvəlki xəritələrdir.
Erməni tərəfi bildirir ki, 1975-ci ilin xəritələri 1000 səhifədən ibarətdir.
Bu əsnada o da bəlli olub ki, hazırda Ermənistan ərazisindəki Azərbaycan anklavlarının yaranma tarixi 1936-39-cu illəri əhatə edir. Həmin vaxt üç kənd anklava çevrilib.
Erməni kartoqraf Ruben Qalçyan isə “İravunk” qəzetinə müsahibəsində bildirib ki, anklavlar məsələsi danışıqların predmeti ola bilməz. “Bu məsələ o zaman müzakirə edilə bilər ki, Azərbaycan 1991-ci il sərhədlərinə çəkilsin”.