Sərhəddəki müşahidə missiyası hərbiləşəcək? – Korotçenko açıqladı
Bu gün Ermənistanın Azərbaycanla sərhədində olan avropalı müşahidəçilər çox qərəzlidirlər - onlar erməni təxribatlarını görmürlər, lakin Bakıya qarşı ittihamlar səsləndirməkdən məmnundurlar. Onlar Ermənistan tərəfdən təxribat olanda yoxa çıxırlar və Azərbaycan ordusu bu düşmənçilik hərəkətlərinə cavab verəndə sərhəddə peyda olurlar.
Bunu Xəzər Strateji Araşdırmalar İnstitutunun (RF) baş direktoru İqor Korotçenko deyib.
“Azərbaycan tərəfinin cavabı beynəlxalq hüquq normalarına tam uyğundur, legitimdir və özünümüdafiə hüququndan istifadə edir. Belə olan halda hesab edirəm ki, Azərbaycan tərəfinin cavab tədbirləri uğurlu və eyni zamanda dəqiq olub. Belə ki, müşahidəçilərin qeyd edəcəkləri heç nə yox idi”, - o deyib.
Korotçenkonun sözlərinə görə, Ermənistan gələcəkdə öz ərazisində təkcə Avropa İttifaqının müşahidə missiyasının deyil, həm də Aİ-nin silahlı kontingentinin olmasını hədəfləyir: “Bunun reallığa çevrilməsi üçün Ermənistan daim özünü qurban kimi göstərməyə çalışır”.