Yüz minlərlə azərbaycanlı Rusiyadan geri qayıdır? - NƏ ETMƏLİ?
Tarix:28-03-2024, 14:22
Rusiyadakı terror hadisəsindən sonra hakimiyyət miqrantların ölkədə qalma şərtlərini sərtləşdirmək qərarına gəlib.
Tənzimləmə üçün müqavilə şərtlərinin iki il çərçivəsində məhdudlaşdırılması planlaşdırılır.
Rusiya mətbuatının son məlumatlarına əsasən, artıq qanun layihəsi hazırdır. Prioritet iki il müddətində işçilərin məqsədyönlü şəkildə işə qəbulu olacaq.
Sonra işəgötürən bu mexanizmdən yenidən istifadə edə biləcək, məqsədli işə qəbul isə xüsusi şirkət tərəfindən aparılacaq.
Qanun layihəsində deyilir ki, miqrantlar öz profillərinə uyğun işləməsələr, ölkəni tərk etməyə məcbur ola bilərlər. Təklif Rusiya Dövlət Duması tərəfindən də dəstəklənib.
Bildirilib ki, artıq Moskva vilayətinin Elektrostal şəhərindəki “Wildberries” anbarında Rusiyada qalma qaydalarını pozan miqrantlar saxlanılıb.
Əməliyyatçılar kimin hərbi qeydiyyatda olduğunu və hərbidən yayındığını da yoxlayırlar. Kişilərdən hərbi bilet və digər sənədlər tələb olunur.
Məhz “Krokus siti holl”da baş verən terror aktından sonra miqrantlar üzərində nəzarətin gücləndirilməsi Rusiyada yaşayan azərbaycanlılar üçün də təhlükə hesab olunur.
Mövzu ilə bağlı “Cebhe.info”-ya danışan iqtisadçı-ekspert Natiq Cəfərli deyib ki, Rusiyada əvvəllər də miqrantlara çox aqresiv münasibət vardı:
“Terror hadisəsindən sonra bu münasibət daha da artıb. Təbii ki, orada miqrasiya ilə bağlı qanunlar sərtləşəcəksə, bu, azərbaycanlılara da aid olacaq və təsir edəcək. Sadəcə, bizim soydaşlarımızın bir çoxu artıq vətəndaşlıq alıb. Rusiya Statistika Komitəsinin məlumatına görə, Rusiya vətəndaşlığı alan əcnəbilərin sayı 800 minə yaxındır.
Ona görə də sərtləşdirilən bu qanun onlara aid edilməyəcək. Amma vətəndaşlığı olmayan, iş izni alan və ya iznsiz olaraq çalışan soydaşlarımıza aid edilə bilər. Onların Rusiyada qalması, çalışması çətinləşəcək. Bu da tək azərbaycanlılara qarşı yox, digər miqrantlara təsir göstərəcək. Yəni, azərbaycanlılar üçün də problemlər yaşana bilər".