Fitrə zəkatının məbləği ilə bağlı daha bir AÇIQLAMA
"Ramazana xas əməllərdən biri də fitrə zəkatıdır. Dinimizə görə, hər bir müsəlman şəxs fitrə zəkatını verməlidir. Məbləğə gəldikdə isə imkandan asılı olaraq bu məbləğ 3-15 AZN arasında dəyişə bilər".
Bunu Milli Məclisinin deputatı, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov deyib. O bildirib ki, bu, bilavasitə fitrə zəkatı verilən ərzağın dəyərindən asılıdır:
"Əgər siz fitrə zəkatını buğdanın qiyməti ilə hesablasanız, məbləğ daha aşağı, xurma və ya düyü ilə hesablasanız daha baha olacaq. Çünki hər üç ərzaq növü arasında qiymət fərqi var.
C.Məmmədov "fitrə zəkatı ərzaqla verilməlidir, yoxsa ərzağın dəyərində pul da verilə bilər" sualına da aydınlıq gətirib:
"Bəzi islam alimləri fitrə zəkatının mütləq ərzaqla verilməsinin vacibliyini vurğulayırlar. Müasir dövrün ehtiyaclarını nəzərə alaraq bir sıra islam alimləri ərzaq dəyərində pulun verilməsinin mümkünlüyünü bildirirlər.
Hesab edirəm ki, günümüzün reallıqları nəzər alınaraq fitrə zəkatı pulla da verilə bilər. Fitrə zəkatı verilən insan nəyə ehtiyacının daha çox olduğunu bildiyi üçün həmin pulla özü istədiyi ərzağı və ya başqa ehtiyacı olan əşyanı ala bilər.
Fitrə zəkatı mütləq imkansız insanlara verilməlidir. Nə vaxt verilməsinə gəldikdə Ramazanın sonuncu gününə, ən geci bayram namazına kimi fitrə zəkatı verilməlidir" - o söyləyib.
Qeyd edək ki, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədr müavini Fuad Nurullayev fitrə zəkatını pulla hesablayarkən adambaşına 10 manatdan götürməyin məqsədəuyğun olduğunu söyləyib.