Bakıda sənədsiz evlər kütləvi satışa ÇIXARILIR? – AÇIQLAMA
Bakıda 500 mindən çox sənədsiz evlərin olduğu deyilir. Sənədi olmayan mənzillərə çıxarış verilməsi problemi illərdir həllini tapmır. Evinə müxtəlif səbəblərdən çıxarış ala bilməyən vətəndaşların həmin mənzilləri daha ucuz qiymətə satışa çıxardıqları haqqında məlumatlar yayılıb. Sosial şəbəkələrdə və əmlak alqı-satqı platformalarında Bakının və Abşeronun kənar ərazilərində tikilən bu tip evlərin ucuzlaşdığı bildirilir.
Mövzu ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev deyib ki, çox sayda həyət evinin satışa çıxarılması mövsümlə əlaqədardır:
“Həyət evləri üçün yararlı torpaq sahələri günü-gündən tükənir. Artıq fərdi həyət evlərinin tikintisi üçün Bakıda torpaq yoxdur, bunun üçün Abşeronun kənar ərazilərinə üz tuturlar. Torpaqlar iki hissəyə bölünür, sənədi olan, yəni çıxarışlı və çıxarışsız. Çıxarışı olan torpaqlar çox bahadır, çıxarışsız torpaqlara da çıxarış almaq mümkün deyil. Çünki onların təyinatı fərqlidir.
Yəni yaşayış məntəqələri üçün nəzərdə tutulmadığı üçün qanunvericiliyə görə orada tikinti işləri aparmaq olmaz. Amma zamanında bu tip torpaqlarda ev tikiblər. İndi həmin çıxarışsız torpaqların da qiymətərinin ilbəil artdığını görürük. Tikinti materiallarının da qiymətində artım müşahidə olunur”.
Ekspert sadəcə yay mövsümü olduğu üçün evlərin kütləvi halda satışa çıxarıldığını vurğulayıb:
“Mövsümə görə həyət evi satmaq istəyən adamlar bu satışları isti aylara saxlayırlar. İsti aylarda alıcı qüvvəsi daha çox olur. Çünki torpaq sahəsi və həyət evi almaq istəyən adamlar istirahət və ya yaşamaq üçün daha çox onu yay aylarında almağa üstünlük verirlər.
Satışa çıxan evlərin sayı çox olanda bir tərəfdən elə görünür ki, evlərə tələbat yoxdur, başqa bir tərəfdən isə bəzi ərazilərdə tıxac baxımından yaşamaq çətinləşib. Artıq Xırdalan, Masazır digər ərazilər var ki oradan şəhər mərkəzinə gedib gəlməyə bir saatdan artıq vaxt sərf olunur. Ona görə də mərkəzdə oxuyan, işini şəhərdə quran adamlar çalışırlar ki, adıçəkilən ərazilərdəki mənzillərini satıb mərkəzə daha yaxın ərazidən alsınlar”.
Ekspert əksinə olaraq bu ərəfələrdə həyət evlərinin qiymətinin artdığını bildirib:
“Ümumi götürdükdə ucuzlaşma yoxdur. Nəzərə almaq lazımdır ki, mövsüm başladığına görə həyət evlərinə tələbat artıb. Hər il may ayından avqust ayınadək bu tip ev və torpaqların qiymətində artım müşahidə olunur”.