"Kupça" almaq istəyənlərin NƏZƏRİNƏ!: Bu sənədlər lazımdır - VİDEO
Azərbaycanda sənədsiz evlərin mövcud olması bir çoxları üçün problemə çevrilib. “Kupça”sı olmayan evlərdə faktiki insanlar yaşasa da onların əmlaklarının olmasını təsdiq edən rəsmi sənədləri mövcud deyil.
Bəzi vətəndaşların sadəcə Bələdiyyə, bəzilərinin də arxiv sənədləri olsa da yenə çıxarış ala bilmirlər.
Hazırda “kupça”sı olmayan evlərin sayı 500 min, yaşadığı ünvanda qeydiyyatda olmayanların sayı isə 2,5 milyon nəfər təşkil edir.
Daşınmaz əmlakın çıxarış sənədini almaq üçün bəlli qaydalar mövcuddur.
Əmlak eksperti Ramil Qasımzadə “Xəzər TV”yə bildirib ki, vətəndaşların çoxu ya kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda ev tikirlər, ya da Bələdiyyə qərarı olan kağız alıblar. Bu da onlara evlərinin qeydiyyatı prosesində problem yaradır:
“Fərdi yaşayış evinin çıxarışla təmin edilməsi üçün həmin torpağın sənədi olmalıdır. Bundan sonra rayon eskiz və layihə ilə İcra Hakimiyyətinə müraciət edilməlidir. İcra Hakmiyətinin layihə ilə bağlı etirazı olmazsa, tikinti həyata keçirilir. Tikilinin qeydiyyata alınmasına dair sərəncam verilir. Daha sonra Dövlət Reyestri Xidmətinə müraciət etməklə isə həm torpaq, həm də fərdi yaşayış evinə çıxarış təmin olunur”.
<embed src='https://baku.tv/embed/77387' width='560' height='315' frameborder='0' allow='autoplay; encrypted-media' allowfullscreen></embed>