Mahir Məmmədov bu gün təkcə Azərbaycan şahmatının deyil, bütövlükdə beynəlxalq idman ictimaiyyətinin dərin hörmət bəslədiyi, adı məsuliyyət, peşəkarlıq və prinsipiallıqla yanaşı çəkilən nüfuzlu şəxsiyyətlərdən biridir. AŞF-nin prezidenti və FİDE-nin vitse-prezidenti kimi daşıdığı yüksək vəzifələr onun uzun illər ərzində formalaşdırdığı zəngin idarəçilik təcrübəsinin, strateji düşüncə qabiliyyətinin və dövlətə sədaqətinin təbii nəticəsidir. O, şahmatı yalnız idman növü kimi deyil, intellektin, milli kimliyin və ölkənin beynəlxalq imicinin mühüm tərkib hissəsi kimi dəyərləndirir.
Onun rəhbərliyi dövründə Azərbaycan şahmatı keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoymuş, sistemli inkişaf yolu seçilmiş, uşaq və gənclərin bu sahəyə cəlbi məqsədyönlü şəkildə gücləndirilmişdir. Mahir Məmmədovun idarəçilik fəlsəfəsinin əsasını davamlılıq, şəffaflıq və milli maraqlara sadiqlik təşkil edir. O, hər bir qərarında gələcəyi düşünür, bu gün atılan addımların sabah ölkəyə hansı faydanı verəcəyini ön plana çəkir və məhz bu yanaşma onun fəaliyyətini fərqləndirən əsas cəhətlərdən biridir.
FİDE-nin vitse-prezidenti kimi Mahir Məmmədov Azərbaycanın səsini beynəlxalq arenada qürurla təmsil edir, ölkəmizin idman və intellektual potensialını dünyaya tanıdır. Onun beynəlxalq təşkilatlar daxilində qazandığı nüfuz Azərbaycan dövlətinə olan hörmətin, ölkəmizin artan siyasi və mədəni çəkisinin bariz göstəricisidir. O, hər platformada Azərbaycanın haqq səsini müdafiə edir, milli maraqların qorunmasını şəxsi prinsipinə çevirir və bu mövqedən heç zaman geri çəkilmir.
Mahir Məmmədovun fəaliyyətində sosial məsuliyyət anlayışı xüsusi yer tutur. Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun üçün sadəcə formal vəzifə deyil, mənəvi borcdur. O, bu ailələrin cəmiyyətin ən həssas və ən hörmətli təbəqəsi olduğunu hər zaman vurğulayır, onlara dəstəyin dövlətçilik düşüncəsinin ayrılmaz hissəsi olduğunu öz davranışı ilə sübut edir. Bu istiqamətdə atılan addımlar səmimi, davamlı və real ehtiyaclara əsaslanan yanaşma ilə seçilir.
Vətənpərvərlik Mahir Məmmədovun xarakterində dərin kök salmış dəyərdir. Onun bütün fəaliyyəti Azərbaycan dövlətinin güclənməsinə, milli maraqların qorunmasına və gənc nəslin sağlam ruhda yetişməsinə xidmət edir. O, ölkənin uğurlarını şəxsi uğuru kimi qəbul edir, dövlətin qazandığı hər bir nailiyyəti qürurla yaşayır və bu ruhu ətrafındakı insanlara da aşılayır. Bu yanaşma onu sadəcə rəhbər deyil, nümunəvi şəxsiyyət kimi tanıdır.
Mahir Məmmədov cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi dövlətçilik xəttinə sadiqliyi ilə seçilən, Prezidentin idman və gənclər siyasətini öz fəaliyyətində ardıcıl şəkildə həyata keçirən rəhbərlərdən biridir. Onun bütün təşəbbüsləri dövlət başçısının strateji baxışları ilə uzlaşır, milli inkişaf konsepsiyasına uyğun şəkildə icra olunur. Bu sadiqlik sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə təsdiqlənən mövqedir və məhz bu xüsusiyyət ona olan etimadı daha da möhkəmləndirir.
Onun rəhbərliyi altında qurulan idarəetmə modeli komandaya dəyər verən, gənc kadrların irəli çəkilməsini təşviq edən və sağlam mühit yaradan yanaşma üzərində qurulub. Mahir Məmmədov hər zaman bilik və bacarığın ön planda olmasını, şəxsi münasibətlərin isə qərarlara təsir etməməsini əsas prinsip kimi qəbul edir. Bu, uzunmüddətli uğurların və institusional güclənmənin əsas təminatıdır.
Mahir Məmmədovun adı bu gün etibarlılıqla, sözünün arxasında durmaqla və məsuliyyətlə assosiasiya olunur. Onun fəaliyyəti sübut edir ki, düzgün idarəçilik, milli maraqlara sədaqət və sosial həssaslıq bir araya gəldikdə həm sahə inkişaf edir, həm də cəmiyyət qazanır. O, öz nüfuzu ilə təkcə bir qurumu deyil, bütövlükdə ölkənin adını ucaldır.
Artıq 2026-cı il Azərbaycan üçün yeni imkanlar və yeni çağırışlar dövrüdür. Bu ildə Mahir Məmmədova daha böyük uğurlar, möhkəm sağlamlıq və fəaliyyətində davamlı nailiyyətlər arzulamaq tam yerinə düşür. Onun təcrübəsi, prinsipial mövqeyi və dövlətə sədaqəti sayəsində qarşıdakı dövrdə də həm Azərbaycan şahmatının, həm də ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun daha da artacağına inam tamdır.