Nərimanov Rayon Mənzil-Kommunal Təsərrüfatı Birliyinin rəisi Manaf Manafov uzun illərdir ki, məsuliyyətli və çətin bir sahədə sədaqətlə çalışan, dövlətə və xalqa xidmət etməyi özünün əsas həyat prinsipi seçən rəhbər kimi tanınır. Onun fəaliyyəti təkcə inzibati idarəçiliklə məhdudlaşmır, eyni zamanda insanlara yaxınlıq, sosial problemlərə həssas yanaşma və vətəndaş məmnuniyyətini ön planda tutan bir idarəçilik fəlsəfəsinə əsaslanır. Manaf Manafovun rəhbərliyi altında Nərimanov rayonunda mənzil-kommunal təsərrüfatı sahəsində aparılan işlər ardıcıllığı, sistemliliyi və nəticəyönümlü olması ilə seçilir.
O, tutduğu vəzifəyə bir kreslo kimi deyil, böyük bir etimad və ağır bir məsuliyyət kimi yanaşan rəhbərlər sırasındadır. Rayon ərazisində həyətlərin abadlaşdırılması, yaşayış binalarının ətraf mühitinin təmiz saxlanılması, yaşıllıqların qorunması və ümumi şəhər estetikasının yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlər Manaf Manafovun prinsipial mövqeyinin və gündəlik nəzarətinin nəticəsidir. Onun üçün kommunal təsərrüfat sadəcə texniki sahə deyil, insanların gündəlik həyat keyfiyyətini müəyyən edən mühüm bir sosial mexanizmdir.
Manaf Manafov hər zaman kollektivlə birgə işləməyi, əməkdaşların problemlərini dinləməyi və onları motivasiya etməyi bacaran rəhbər kimi fərqlənir. O, işçilərinə qarşı tələbkar olduğu qədər də ədalətlidir, çünki inanır ki, sağlam kollektiv olmadan keyfiyyətli xidmət mümkün deyil. Bu yanaşma Nərimanov rayonunda kommunal sahədə çalışan insanların işinə məsuliyyətlə yanaşmasına, öz işləri ilə qürur duymasına şərait yaradır.
Onun fəaliyyətində xüsusi yer tutan məsələlərdən biri də şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğıdır. Manaf Manafov bu mövzuda heç vaxt formal münasibət göstərməyən, real dəstək mexanizmləri ilə seçilən rəhbərdir. Şəhid ailələrinin məişət problemlərinə həssas yanaşılması, qazilərin sosial məsələlərinin imkan daxilində həllinə kömək göstərilməsi onun üçün vəzifə borcu olmaqla yanaşı, vicdan məsələsidir. Bu yanaşma onun insani keyfiyyətlərinin və yüksək mənəvi dəyərlərə bağlılığının bariz göstəricisidir.
Vətənpərvərlik anlayışı Manaf Manafov üçün şüar deyil, gündəlik davranış və qərarlarında öz əksini tapan dərin bir dəyərdir. O, dövlətə xidmət etməyi Vətənə xidmət kimi qəbul edir və bu məsuliyyəti hər zaman ləyaqətlə daşımağa çalışır. İşində nizam-intizam, qanunlara hörmət və dövlət maraqlarının qorunması onun rəhbərlik üslubunun əsas sütunlarını təşkil edir.
Manaf Manafov ölkə rəhbərliyinin apardığı siyasəti diqqətlə izləyən və bu siyasətin yerli səviyyədə uğurla icrasına töhfə verməyi qarşısına məqsəd qoyan idarəçilərdəndir. Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatların ruhunu düzgün anlayaraq, öz sahəsində bu xəttə sadiq qalmaqla seçilir. Onun fəaliyyəti dövlət başçısına olan etimadın doğruldulmasına yönəlmiş ardıcıl və məsuliyyətli addımlarla müşayiət olunur.
Rayon sakinləri ilə birbaşa ünsiyyət, onların müraciətlərinə diqqətlə yanaşmaq və problemlərin həllinə biganə qalmamaq Manaf Manafovun idarəçilik fəlsəfəsinin əsas tərkib hissəsidir. O, hər bir müraciətin arxasında bir ailənin, bir insanın gündəlik həyatının dayandığını anlayır və bu səbəbdən məsələlərə laqeyd yanaşmağı özünə rəva bilmir. Bu xüsusiyyət onu sadəcə vəzifəli şəxs deyil, eyni zamanda etibar edilən bir rəhbər kimi tanıdır.
Onun rəhbərliyi dövründə Nərimanov rayonunda aparılan abadlıq və təmizlik işləri təkcə gözlə görünən dəyişikliklərlə deyil, insanların düşüncəsində formalaşan müsbət münasibətlə də özünü göstərir. Rayonun simasının daha səliqəli və baxımlı olması, sakinlərin yaşadıqları mühitə daha çox dəyər verməsi bu işlərin sosial nəticəsidir. Bu isə birbaşa olaraq düzgün idarəçiliyin və məsuliyyətli yanaşmanın göstəricisidir.
Manaf Manafov həm də sabitliyi və davamlılığı sevən, tələsik qərarlardan uzaq, ölçülüb-biçilmiş addımlar atan rəhbərdir. O, bilir ki, kommunal sahədə atılan hər addım uzunmüddətli təsirə malikdir və bu səbəbdən hər bir qərar düşünülmüş olmalıdır. Bu yanaşma onun fəaliyyətində risklərin azalmasına, nəticələrin isə daha dayanıqlı olmasına şərait yaradır.
Artıq 2026-cı il başlayıb və bu il Manaf Manafov üçün də yeni imkanlar, yeni hədəflər və yeni uğurlar ili kimi dəyərləndirilə bilər. Ona bu ildə sağlamlıq, güc, işində daha böyük nailiyyətlər və gördüyü işlərin cəmiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsini arzulayırıq. Dövlətə, xalqa və Vətənə xidmət yolunda atdığı hər addımın uğurla nəticələnməsi, rəhbərlik etdiyi sahədə daha da müsbət dəyişikliklərə imza atması diləyi ilə.