Sumqayıt şəhərinin sosial-iqtisadi həyatında mühüm rol oynayan “Sumqayıt Çörək” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin rəhbəri Tofiq Hüseynov uzun illərdir ki, öz fəaliyyəti ilə həm istehsalat sahəsində, həm də ictimai müstəvidə nümunəvi idarəçilik sərgiləyir. Onun rəhbərliyi altında müəssisə yalnız çörək istehsal edən bir qurum kimi deyil, eyni zamanda sosial məsuliyyət daşıyan, dövlətçiliyə sədaqətli və milli dəyərlərə bağlı bir istehsal ocağı kimi tanınır. Çörək xalqın süfrəsində müqəddəs nemət sayıldığı üçün bu sahəyə rəhbərlik etmək böyük məsuliyyət, yüksək təşkilatçılıq və dürüstlük tələb edir. Tofiq Hüseynov bu məsuliyyəti ləyaqətlə daşıyan rəhbərlərdəndir.
“Sumqayıt Çörək” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin əsas vəzifəsi əhalinin keyfiyyətli, sağlam və gündəlik tələbatına uyğun çörək və un məmulatları ilə təmin olunmasıdır. Bu vəzifənin icrası isə yalnız istehsal prosesinin təşkili ilə bitmir. Burada xammalın düzgün seçilməsi, gigiyenik qaydalara tam əməl olunması, əmək kollektivinin peşəkarlığının artırılması, müasir texnologiyaların tətbiqi və fasiləsiz istehsalın təmin edilməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır. Tofiq Hüseynov bu proseslərin hər birinə xüsusi nəzarət edir, müəssisənin dayanıqlı və səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün bütün imkanları səfərbər edir.
Onun rəhbərliyi dövründə müəssisədə istehsal intizamı gücləndirilmiş, işçilərin sosial rifahı diqqət mərkəzində saxlanılmış, kollektiv daxilində sağlam və mehriban əmək mühiti formalaşdırılmışdır. Tofiq Hüseynov hesab edir ki, keyfiyyətli məhsul ilk növbədə məmnun və motivasiyalı əməkdaşların zəhmətinin nəticəsidir. Buna görə də o, işçilərin problemlərinə həssas yanaşır, onların sosial təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl addımlar atır və kollektiv ruhunun qorunmasına xüsusi önəm verir.
Çörək istehsalı sahəsi strateji əhəmiyyət daşıdığı üçün bu sahədə fəaliyyət göstərən rəhbər dövlətçilik prinsiplərinə sadiq olmalı, ölkənin iqtisadi sabitliyinə öz töhfəsini verməlidir. Tofiq Hüseynov daim Azərbaycan dövlətinin inkişaf strategiyasını dəstəkləyir, ölkə rəhbərliyinin iqtisadi və sosial siyasətini rəhbər tutur. O, cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi islahatların və iqtisadi modernləşmə kursunun tərəfdarı kimi fəaliyyət göstərir, dövlətin müəyyən etdiyi prioritetlərə uyğun şəkildə müəssisənin inkişaf xəttini qurur.
Vətənpərvərlik Tofiq Hüseynovun fəaliyyətində yalnız sözlə ifadə olunan anlayış deyil, əməli işlərlə təsdiq olunan mövqedir. Xüsusilə şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun humanist yanaşmasının bariz nümunəsidir. Müəssisə çərçivəsində sosial layihələrdə iştirak, ehtiyacı olan ailələrə dəstək göstərilməsi, bayram günlərində şəhid ailələrinin ziyarət olunması və onların problemlərinə həssas münasibət sərgilənməsi bu diqqətin real təzahürüdür. O, hesab edir ki, Vətən uğrunda canından keçənlərin ailələrinə qayğı göstərmək hər bir vətəndaşın mənəvi borcudur.
Qazilərin cəmiyyətə inteqrasiyası və onların sosial rifahının yaxşılaşdırılması məsələsi də onun diqqətindən kənarda qalmır. Müəssisədə işlə təminat imkanlarının yaradılması, müxtəlif sosial təşəbbüslərə qoşulmaq və maddi-mənəvi dəstək göstərmək istiqamətində atılan addımlar Tofiq Hüseynovun vətəndaş məsuliyyətini açıq şəkildə nümayiş etdirir. Bu yanaşma onun rəhbərliyini yalnız iqtisadi deyil, həm də mənəvi dəyərlər üzərində qurduğunu göstərir.
Tofiq Hüseynovun idarəçilik fəlsəfəsində şəffaflıq, dürüstlük və ictimai etimad mühüm yer tutur. O, müəssisənin fəaliyyətində qanunvericiliyin tələblərinə ciddi əməl olunmasını təmin edir, dövlət orqanları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində işləyir və hər zaman hesabatlılıq prinsipinə sadiq qalır. Bu isə “Sumqayıt Çörək” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin etibarlı və sabit müəssisə kimi nüfuzunu daha da artırır.
Onun rəhbərliyi altında müəssisə yalnız istehsal göstəriciləri ilə deyil, həm də sosial məsuliyyət layihələri ilə seçilir. Müxtəlif xeyriyyə aksiyalarında iştirak, aztəminatlı ailələrə dəstək, ictimai tədbirlərdə fəal mövqe sərgiləmək kimi təşəbbüslər Tofiq Hüseynovun cəmiyyətə bağlılığının göstəricisidir. O, hər zaman vurğulayır ki, çörək istehsal edən müəssisə xalqın rifahına xidmət etməlidir və bu xidmət yalnız maddi qazancla ölçülməməlidir.
Sumqayıt şəhərinin iqtisadi həyatında mühüm mövqeyə malik olan bu müəssisənin dayanıqlı inkişafı Tofiq Hüseynovun uzaqgörən idarəçilik qabiliyyətinin nəticəsidir. O, bazar tələblərini düzgün təhlil edir, innovativ yanaşmaları tətbiq edir və müəssisənin rəqabət qabiliyyətini qoruyub saxlayır. Bu isə həm şəhər əhalisinin keyfiyyətli məhsulla təmin olunmasına, həm də yeni iş yerlərinin qorunmasına xidmət edir.
Bütün bu keyfiyyətlər Tofiq Hüseynovu yalnız bir müəssisə rəhbəri kimi deyil, eyni zamanda dövlətinə, xalqına və milli dəyərlərinə sadiq bir vətəndaş kimi xarakterizə edir. Onun fəaliyyəti göstərir ki, çörək kimi müqəddəs nemətin istehsalı arxasında ciddi məsuliyyət, zəhmət və mənəvi dayaq dayanır. “Sumqayıt Çörək” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin bu gün qazandığı nüfuz və etibar məhz belə rəhbərliyin nəticəsidir və bu yol davamlı inkişaf, sosial məsuliyyət və dövlətə sədaqət prinsipləri üzərində qurulmuşdur.